top
Aktualności Święty Józef

Święty Józef

Duszo moja, niech pieśń twoja
głosi Józefowi cześć.

On wybrany, niezrównany,
więc Mu hołdy trzeba nieść.

Z nami chwałę niebo całe
niech u Bożych złoży nóg,

Że bez miary swoje dary
na Józefa wylał Bóg.

SAINT JOSEPH - definicja i synonimy słowa Saint Joseph w słowniku

Dziś Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Święty Józef jest patronem Kościoła świętego, patronem również naszej diecezji włocławskiej. Kościół nazywa Go przybranym ojcem Jezusa.

Ewangelia według św. Mateusza mówi, że Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był rzemieślnikiem, tradycyjnie uważa się, że był cieślą. Ewangelia nazywa św. Józefa „mężem sprawiedliwym”, to znaczy prawdomównym, uczciwym, pracowitym i mądrym. Charakterystyczne cechy św. Józefa to zawierzenie Bogu, pokora i służebność.

Jézus Krisztus gyermekkora

Św. Józef jest przede wszystkim patronem Kościoła, patronem szczególnym, ponieważ uważany jest za wzór ojcostwa pełnego: był kochający, troskliwy, czuły, mądry, ciągle obecny, zapewniał bezpieczeństwo i służył swojej rodzinie, sam usuwając się w cień. W ten sposób stał się wyraźnym i czytelnym obrazem ojcowskiej miłości Boga. Możemy domniemywać, że niektóre cechy Jezusa są odbiciem osobowości św. Józefa.

Św. Józef jest również Opiekunem Rodzin. Wzorowy mąż i ojciec, jest dla naszych rodzin nie tylko przykładem, ale i potężnym orędownikiem, opiekunem i wspomożycielem we wszystkich potrzebach duchowych i materialnych. Do Niego zawsze możemy się wstawiać o pomoc i opiekę. Jemu możemy powierzyć nasze rodziny, które dziś bardziej niż kiedykolwiek takiej opieki potrzebują.

Pin by Mary Melanson on St. Joseph | Catholic saints, St joseph catholic, St joseph

Święty Józef pokazuje nam całym swoim życiem – co to znaczy kochać Pana Boga, co to naprawdę znaczy służyć.