top
Aktualności W MINIONYM ROKU LITURGICZNYM…

W MINIONYM ROKU LITURGICZNYM…

W Wielki Czwartek wieczorem celebrowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Celebracja ta rozpoczyna najważniejsze dni w Kościele – Święte Triduum Paschalne. 

Uroczystej Eucharystii przewodniczy proboszcz parafii, ks. Dionizy Lewandowski, homilię głosi ks. Sebastian Osiński – sęszia Sądu Kościelnego Diecezji Włocławskiej. Po Mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ołtarza adoracji na pamiątkę uwięzienie Jezusa.

[nggallery id=37]

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie celebruje się Eucharystii, lecz Liturgię Męki Pańskiej. Składa się ona z następujących części:

– liturgii słowa

– adoracji krzyża

– Komunii świętej

– przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego na pamiątkę pogrzebu Jezusa

Celebracji przewodniczy i homilię głosi ks. Jan Tomczyk – wikariusz parafii.

[nggallery id=38]

W Wielką Sobotę trwamy przy Grobie Pańskim. Tego dnia odbywa się również błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny na pamiątkę Chrystusa, który zasiadał z ucznimi do stołu, a w końcu sam stał się Barankiem Paschalnym i w Eucharystii daje samego siebie na pokarm.

[nggallery id=39]

Wigilia Paschalna celebrowana w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną jest najważniejszą liturgią całego roku i matką wszystkich liturgii. Tej nocy w Paschę Chrystusa wpisuje się nasza pascha, czyli przejście ze śmierci grzechu do życia w Bogu. Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z następujących części:

– liturgii światła

– liturgii słowa

– liturgii chrzcielnej

– liturgii eucharystycznej 

Celebracji przewodniczy i homilię głosi ks. Marcin Olejniczak – wikariusz parafii.

[nggallery id=40]

Procesja Rezurekcyjna odbywa po Wigilii Paschalnej lub w niedzielny poranek przed pierwszą Eucharystią.

Procesję prowadzi ks. Jan Tomczyk – wikariusz parafii, a Eucharystii przewodniczy ks. dr Lech Król

 

[nggallery id=42]