top
Aktualności TRIDUUM PASCHALNE

TRIDUUM PASCHALNE

Zbliżają się najważniejsze dni roku liturgicznego. W naszej parafii liturgia Triduum Paschalnego będzie sprawowana według następującego porządku:

  • Wielki Czwartek – godz. 18.00
  • Wielki Piątek – godz. 18.00
    (Nowenna do Bożego Miłosierdzia – I dzień – o godzinie 15.00, adoracja Pana Jezusa w grobie – do godziny 22.00)
    Czuwanie modlitewne – godz. 20.30 – Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia z zespołem Na Duchową Nutę
  • Wielka Sobota – godz. 20.00.
    Przychodząc w sobotę na wieczorną liturgię zabierzmy ze sobą świece. Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie się odbywało w Wielką Sobotę co pół godziny od godziny 9.00 do 15.00. Ostatnie błogosławieństwo pokarmów – o godzinie 15.00 – rozpocznie się Nowenną do Bożego Miłosierdzia.

 

Wielki Czwartek. Tego dnia wspominamy ostatnią wieczerzę, czyli ostatnie spotkanie Jezusa z apostołami. Jest to święto Eucharystii i kapłaństwa. Msza święta odprawiana w Wielki Czwartek jest szczególnie uroczysta, a przy ołtarzu gromadzą się wszyscy kapłani. Po zakończeniu Eucharystii kapłan zanosi Najświętszy Sakrament do ciemnicy. To miejsce ma przypominać, że w nocy, podczas modlitwy w ogrodzie Oliwnym, Jezus został aresztowany.

 

Wielki Piątek. Tego dnia wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej – chrześcijanie spotykają się w kościele na liturgii Meki Pańskiej. Słuchają ewangelijnej opowieści o Mece oraz adorują krzyż. Tego dnia jest on równy Najświętszemu Sakramentowi – to znaczy, że jest w nim obecny Jezus Chrystus.

Na koniec przy dźwięku kołatek kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Można pozostać przy nim na modlitwie do późnych godzin, a także przyjść pomodlić się w Wielką Sobotę.

 

W Wielką Sobotę najpierw przychodzimy do kościoła poświęcić pokarm na stół wielkanocny. Po zmroku gromadzimy się natomiast na Wigilii Paschalnej. Składa się ona z kilku części. Pierwsza jest liturgia światła, która odbywa się przed kościołem, przy ognisku. Od poświęconego ognia kapłan zapala paschał i wnosi do kościoła. Wszyscy zgromadzeni zapalają od paschału swoje świece i w ich blasku zostaje odśpiewany starożytny hymn o zmartwychwstaniu – radosny Exultet. W Wielką Sobotę odczytuje się więcej czytań niż zwykle (liturgia słowa Bożego). Można w nich usłyszeć całą historię zbawienia. Kolejna część nabożeństwa to liturgia chrzcielna. Przypomina ona, że chrzest jest początkiem naszego życia w wierze. Po liturgii eucharystycznej odbywa się procesja rezurekcyjna – wierni wychodzą z kościoła, śpiewając radosne Alleluja. W ten sposób głoszą wszystkim, że Chrystus zmartwychwstał. W wiekszości parafiach procesja rezurekcyjna odbywa się rano w Niedzielę Zmartwychwstania.

***

Odwiedź Wieczernik w Wielki Czwartek, stań pod krzyżem w Wielki Piątek i odwiedź pusty grób w Noc Zmartwychwstania.