top
Aktualności OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 5.04.2020 ROKU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 5.04.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 5 IV 2020 roku – NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Już pierwszy jego dzień wygląda inaczej niż w poprzednich latach. Nie ma wiernych (w liturgii może uczestniczyć tylko pięć osób), nie ma procesji z palmami, nie ma konkursu dla dzieci na najpiękniejszą palmę… Jest natomiast złożona w Bogu nadzieja i duchowa łączność z naszymi Parafianami oraz Sympatykami parafii!
  Liturgia Triduum Paschalnego
  : Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty będzie odbywała się – zarówno w kościele parafialnym, jak i w kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych – bez udziału wiernych. Wiele osób chciałoby w tej liturgii uczestniczyć (wiele osób o tę liturgię pyta w ostatnim czasie). Ze względu na ograniczenia do pięciu osób, niemożliwym byłoby dla nas – duszpasterzy – zdecydować, którzy wierni mogliby wziąć udział, a którzy nie. Dlatego też prosimy o zrozumienie, iż liturgia ta będzie sprawowana bez udziału wiernych. Jest to dla nas bardzo trudne i bolesne. My, księża, również nie możemy wziąć udziału w wielkoczwartkowej Mszy Świętej Krzyżma w Katedrze, gdzie każdego roku odnawialiśmy nasze przyrzeczenia kapłańskie. Nabożeństwa Triduum Paschalnego będziemy starali się transmitować poprzez Internet.
  W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie Mszy Świętej i procesji rezurekcyjnej o godzinie 6.00.
 2. W najbliższą środę – 8 kwietnia – swoje imieniny będzie świętował Ks. Kan. Dionizy Lewandowski. Dzisiaj o godzinie 12.00 oraz w środę o godzinie 17.00 będzie sprawowana Eucharystia w intencji Czcigodnego Solenizanta, któremu życzymy wielu łask od Pana Boga i pokoju ducha!
 3. Nasza świątynia jest otwarta w godzinach: 9.00-17.00. W Wielką Sobotę w ciągu dnia będzie istniała możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego wystawionego w tradycyjnym Grobie Pańskim (Prosimy o nieprzekraczanie limitu 5 osób w świątyni jednorazowo).
 4. Zapraszamy do skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej. Od poniedziałku do soboty, w godzinach 12.00-13.00 i 15.00-16.00, pełnimy w górnej świątyni dyżury spowiednicze.
  Od poniedziałku do czwartku w tych godzinach będzie również możliwość przyjęcia Komunii świętej. (Zgodnie z prawem kanonicznym w Wielki Piątek Komunii św. można udzielić poza liturgią tylko chorym, którzy o to poproszą, zaś w Wielką Sobotę można udzielać Komunii św. poza liturgią jedynie jako Wiatyku).
 5. Wykaz intencji mszalnych na dany tydzień znajduje się na stronie internetowej parafii oraz na tablicy ogłoszeń przed kościołem. Wszystkie zamówione i wyznaczone intencje mszalne są sprawowane w normalnych terminach. Codzienne Msze święte o godzinie 17.00 sprawowane są w dolnej świątyni. Msze święte popołudniowe, niedzielna Suma o godzinie 12.00 oraz codzienna modlitwa różańcowa o godzinie 20.30 są transmitowane na profilu Facebook naszej parafii: https://www.facebook.com/Parafia-Ducha-Świętego-we-Włocławku-Michelin-317622252349344/.
 6. W związku tym, iż w tym roku w Wielką Sobotę nie będzie w świątyni błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny, tzw. „święconka” powinna mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła osoba wierząca. Nie używa się wody święconej. Tekst modlitwy błogosławieństwa zostanie udostępniony po niedzieli na stronie internetowej naszej parafii.
 7. Jeśli istnieje jakakolwiek potrzeba pomocy z naszej strony (np. w zrobieniu zakupów), bardzo serdecznie prosimy o kontakt. Nie zapominamy także o osobach, które korzystały do tej pory z wsparcia naszej Parafialnej Akcji Charytatywnej. Podstawowe fundusze na bony żywnościowe i inne rodzaje wsparcia zyskiwaliśmy z przeprowadzanych w każdą ostatnią niedzielę miesiąca zbiórek datków. W związku z tym, iż od kilku tygodni nie gromadzą się w świątyni wierni, nie możliwym było pozyskanie niniejszych środków. Nie możemy jednak pozostawić osób potrzebujących bez wsparcia – szczególnie na czas świąt. Dzięki pomocy Caritas naszej diecezji będziemy mogli – wraz z księdzem Patrykiem i księdzem Jakubem – rozwieść po niedzieli paczki żywnościowe do osób (rodzin), które – zdaniem zespołu Parafialnej Akcji Charytatywnej – najbardziej potrzebują wsparcia.
 8. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom (rodzinom), które w ostatnim czasie – z własnej inicjatywy – złożyły ofiarę na rzecz funkcjonowania parafii. Zdając sobie sprawę z faktu, iż wszystkim nam jest ciężko, w żaden sposób nie sygnalizowaliśmy rzeczywistej potrzeby wsparcia finansowego parafii, nie eksponowaliśmy nigdzie numeru konta parafialnego (które od lat – od początku powstania strony internetowej naszej parafii – pozostaje umieszczone w tym samym miejscu), mimo to nie pozostaliśmy niezauważeni. Z całego serca dziękujemy imiennym i bezimiennym Ofiarodawcom!
 9. W związku z utrudnieniami kolportażu prasy, tygodnik Idziemy w czasie pandemii dostępny jest tylko w wersji elektronicznej. Można go nabyć pod adresem: https://eprasa.pl/news/idziemy . Zachęcamy do lektury.
 10. Życzymy wszystkim głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Niech zewnętrzne trudności nie uniemożliwią nam odkrywania Boga obecnego pośród nas!

 ks. Sebastian Osiński, proboszcz