top
Aktualności OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 3.12.2017 ROKU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 3.12.2017 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

  3 XII 2017 roku – I NIEDZIELA ADWENTU

 

  1. Okres Adwentu, który dzisiaj rozpoczynamy ma podwójny charakter: jest czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, podczas których czcimy pierwsze przyjście Chrystusa między ludzi oraz czasem, w którym nasza uwaga skierowana jest na oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. W Adwencie celebrowane są Roraty, czyli Msze święte wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. W Polsce, według zachowanych dokumentów, najstarsze ślady Mszy świętej roratniej pojawiają się w XIII wieku. Mówią o rzeszach wiernych, gromadzących się na roratach w katedrze wawelskiej. Nazwa „Roraty” pochodzi od pierwszych słów pieśni, towarzyszącej rozpoczęciu Mszy świętej w okresie Adwentu: „Rorate coeli de super…” („Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry…”). Uczestnicy Rorat kolejno zapalali jedną świecę siedmioramiennego świecznika, wypowiadając słowa: „jestem gotowy na sąd boski”. W nawiązaniu do tej tradycji, symbolem gotowości wiernych na przyjście Jezusa są dziś cztery świece, zapalane w kościele i w domach, w wieńcach adwentowych, w kolejne tygodnie Adwentu. W naszej parafii Roraty będą sprawowane w środy i piątki – w kościele dolnym o godzinie 17.00. W Karmelu Msze święte roratnie każdego dnia o godzinie 6.30 (z wyjątkiem dni, kiedy przypadną inne uroczystości lub wspomnienia liturgiczne). Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych – wszystkich z lampionami lub świecami. Tegoroczne rekolekcje adwentowe – od 17 do 19 grudnia (od III Niedzieli Adwentu do wtorku) – prowadził będzie o. Marek Matyszek, klaretyn, papieski misjonarz Bożego Miłosierdzia.
  2. W rozpoczynającym się tygodniu przypadają: w czwartek (7 grudnia) – wspomnienie liturgiczne św. Ambrożego, w piątek (8grudnia) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
  3. Pod chórem (wychodząc ze świątyni po prawej stronie) można nabywać świece „Caritas” – w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Są dwie wielkości świec: małe – w cenie 5 złotych i duże – w cenie 15 złotych. Polecamy nowy numer tygodnika „Idziemy” i ostatnie egzemplarze papieskich kalendarzy ściennych na rok 2018.
  4. Z życia Świetlicy „Oratorium”. Trwa – skierowany do dzieci młodzieży, ich rodziców i opiekunów – rodzinny konkurs pt. „OZDOBY CHOINKOWE”. Przewidziane są nagrody ufundowane przez firmę „Instal-Projekt”. Regulamin konkursu i pozostałe informacje możemy znaleźć na stronach internetowych parafii i Świetlicy „Oratorium”. Uczęszczające do „Oratorium” dzieci i młodzież – wraz z wychowawcami – przygotowują ozdoby bożonarodzeniowe (możemy ich część obejrzeć na wyświetlanych w świątyni slajdach lub w Internecie). Za tydzień odbędzie się kiermasz. Będzie można nabyć różne dekoracje świąteczne oraz tradycyjne sianko na stół wigilijny.
  5. Dziś na Mszę świętą o godzinie 16.00 zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjum i wszystkie pozostałe osoby, które w 2018 roku chciałyby przystąpić w naszej parafii do sakramentu bierzmowania.
  6. Przypominamy, że Pan Organista – Ryszard Augustyniak – po domach naszej parafii roznosi pobłogosławione w kościele opłatki. Niech życzliwe przyjęcie Pana Organisty będzie z naszej strony wyrazem wdzięczności za jego całoroczną pracę dla naszej wspólnoty.
    Za tydzień druga niedziela miesiąca. Składane podczas Mszy świętych ofiary – w ramach tzw. „niedzieli inwestycyjnej” – będą przeznaczone na bieżące potrzeby świątyni oraz rozpoczynające się niebawem prace remontowe w kancelarii i w mieszkaniu wikariuszowskim.  Z góry dziękujemy za troskę o nasze wspólne dobro.
  7. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy zdrowia, pokoju i radości z poczucia bycia częścią naszej wspólnoty.
  8. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. ks. kan. Henryka Poświaty (l. 93). Zmarła również Śp. Krystyna Wołkiewicz – pogrzeb planowany jest na środę o godzinie 12.30. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


ks. Sebastian Osiński, proboszcz