top
Aktualności HISTORIA OBJAWIEŃ Z GARGANO

HISTORIA OBJAWIEŃ Z GARGANO

8 maja 493 roku na górze w miejscowości Gargano miało miejsce objawienie św. Michała Archanioła.

Przypominamy historię, która zapoczątkowała kult w tym miejscu.

Pewnemu bogatemu włościaninowi uciekł z zagrody piękny byk. Po długich poszukiwaniach ujrzał go klęczącego u wejścia do groty. W gniewie wystrzelił w stronę zwierzęcia strzałę, która niespodziewanie zmieniła tor lotu i raniła włościanina. Zaskoczony tym zjawiskiem, opowiedział całą historię biskupowi, św. Wawrzyńcowi, który zarządził trzy dni modlitwy i pokuty. Na zakończenie tych dni biskup ujrzał św. Michała Archanioła, który przemówił do niego:

Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.

Ponieważ jednak góra była bardzo niedostępna, biskup zwlekał z realizacją tego zadania. Po dwóch latach miało miejsce oblężenie Sipontu i biskup ponownie ogłosił dni modlitwy i postu w intencji ocalenia miasta. Trzeciego dnia ujrzał św. Michała Archanioła, który zapowiedział zwycięstwo. Miało to miejsce 29 września 492 r.

8 maja 493 r. biskup wraz z miejscową ludnością udał się do groty, gdzie wszyscy usłyszeli anielskie śpiewy. Kiedy przerażony św. Wawrzyniec zapytał o radę papieża, po jakimś czasie znów objawił mu się św. Michał i powiedział:

Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię.

Zachęcamy do wysłuchania:
https://www.youtube.com/watch?v=dNEph5x1WsM

Dlaczego powinniśmy się zaprzyjaźnić ze świętym Michałem Archaniołem?

Ponieważ:

– jest obrońcą Kościoła jako wspólnoty przed zagrożeniami duchowymi;

– jest Księciem wojska anielskiego i walczy ze złem;

– jest patronem na trudne czasy;

– jest tym, który przez swój przykład posłuszeństwa Bogu wychowuje i prowadzi nowe pokolenia;

– daje siłę i moc w walce i zmaganiach duchowych;

– jest orędownikiem przed Bogiem w naszych błaganiach;

– ukazuje sobą, że nikt i nic w życiu człowieka nie może przysłaniać Boga;

– uczy zaufania do Boga.