Triduum Paschalne
Nazwą „Triduum Paschalne” określamy trzy dni, podczas których chcemy towarzyszyć Jezusowi jak Jan, by tak jak on najwcześniej doświadczyć radości zmartwychwstania.
Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek. Tego dnia wspominamy ostatnią wieczerzę, czyli ostatnie spotkanie Jezusa z apostołami. Jest to święto Eucharystii i kapłaństwa. Msza święta odprawiana w Wielki Czwartek jest szczególnie uroczysta, a przy ołtarzu gromadzą się wszyscy kapłani. Po zakończeniu Eucharystii kapłan zanosi Najświętszy Sakrament do ciemnicy. To miejsce ma przypominać, że w nocy, podczas modlitwy w ogrodzie Oliwnym, Jezus został aresztowany.
Kolejny dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek. Tego dnia wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej – chrześcijanie spotykają się w kościele na liturgii Meki Pańskiej. Słuchają ewangelijnej opowieści o Mece oraz adorują krzyż. Tego dnia jest on równy Najświętszemu Sakramentowi – to znaczy, że jest w nim obecny Jezus Chrystus.
Na koniec przy dźwięku kołatek kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Można pozostać przy nim na modlitwie do późnych godzin, a także przyjść pomodlić się w Wielką Sobotę.
W Wielką Sobotę najpierw przychodzimy do kościoła poświęcić pokarm na stół wielkanocny. Po zmroku gromadzimy się natomiast na Wigilii Paschalnej. Składa się ona z kilku części. Pierwsza jest liturgia światła, która odbywa się przed kościołem, przy ognisku. Od poświęconego ognia kapłan zapala paschał i wnosi do kościoła. Wszyscy zgromadzeni zapalają od paschału swoje świece i w ich blasku zostaje odśpiewany starożytny hymn o zmartwychwstaniu – radosny Exultet. W Wielką Sobotę odczytuje się więcej czytań niż zwykle (liturgia słowa Bożego). Można w nich usłyszeć całą historię zbawienia. Kolejna część nabożeństwa to liturgia chrzcielna. Przypomina ona, że chrzest jest początkiem naszego życia w wierze. Po liturgii eucharystycznej odbywa się procesja rezurekcyjna – wierni wychodzą z kościoła, śpiewając radosne Alleluja. W ten sposób głoszą wszystkim, że Chrystus zmartwychwstał. W niektórych parafiach procesja rezurekcyjna odbywa się rano w Niedzielę Zmartwychwstania.
Zbliżają się najważniejsze dni roku liturgicznego. Nie może cię wówczas zabraknąć w kościele – odwiedź Wieczernik w Wielki Czwartek, stań pod krzyżem w Wielki Piątek i odwiedź pusty grób w Noc Zmartwychwstania.