Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Dzienne archiwum: 17 października 2020

Dyspensa i inne zarządzenia Biskupa Włocławskiego w związku z epidemią koronawirusa

Włocławek, 17 października 2020 r.

DEKRET

Dyspensa oraz zarządzenie w sprawie duszpasterstwa w warunkach nowych rygorów sanitarnych

 1. W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej i wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefach żółtych i czerwonych, obowiązującymi od dnia 17 października br., mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie dla zdrowia i życia, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam niniejszym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wiernym Diecezji Włocławskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Należy przy tym pamiętać, że  dyspensa udzielana jest dla duchowego dobra wiernych i zwalnia od konkretnego obowiązku zachowania prawa w szczególnym przypadku i dla słusznej przyczyny, dlatego brak możliwości uczestnictwa w Mszy niedzielnej zawsze pozostaje raną, stąd należy rozbudzać pragnienie Eucharystii i uczestniczyć w niej, gdy tylko nadarzy się ku temu sposobność. Dlatego korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

 1. Dla stworzenia możliwości udziału większej liczby wiernych w Eucharystii, poszczególni proboszczowie i rektorzy kościołów mogą skorzystać z prawa do trynacji lub kwadrynacji w niedziele i święta nakazane, po uprzednim zgłoszeniu do Kurii Diecezjalnej i uzyskaniu przynajmniej ustnej zgody wikariusza generalnego.

 1. Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak i pozbawiać ich takiej możliwości.

 1. Usilnie apeluję o przestrzeganie w kościołach norm sanitarnych, o których przypomniałem w komunikacie z dnia 4 września br. (L.dz. 937/2020), zwłaszcza o zakrywanie maseczkami ust i nosa przez wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransa (obowiązek dotyczy więc innych księży posługujących, wiernych, służby liturgicznej itp.), o umieszczenie przy wejściu do kościoła i obiektów parafialnych informacji o obowiązku założenia maseczki oraz o udostępnienie wiernym płynów dezynfekujących, które należy umieścić przy wejściu do świątyni i innych obiektów parafialnych.

 1. Zachęcam ponadto, aby na zakończenie Mszy Świętych powrócić do praktyki śpiewu Suplikacji w intencji ustania epidemii, za chorych i personel medyczny oraz w intencji zmarłych.

Dziękuję Duszpasterzom, Osobom Konsekrowanym i Wiernym Świeckim za codzienny wysiłek budowania wspólnoty Kościoła w trudnych czasach epidemii.

 

Wszystkim z serca błogosławię.

Ks. Artur Niemira                                                                               +Wiesław Mering

Kanclerz Kurii                                                                                     Biskup Włocławski

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 18.10.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 18 X 2020 roku – NIEDZIELA MISYJNA

 1. Oto ja, poślij mnieto hasło Światowego Dnia Misyjnego, który dzisiaj obchodzimy. Pamiętajmy w naszych modlitwach o krajach misyjnych i misjonarzach! Dziękujemy za złożone dzisiaj na tacę ofiary, które przekażemy na cele misyjne.

 2. W tym tygodniu w liturgii: we wtorek – 20.10 – wspomnienie św. Jana Kantego, w czwartek – 22.10 – Uroczystość Świętego Jana Pawła II.

 3. Każdego dnia października po wieczornej Mszy Świętej odbywają się Nabożeństwa Różańcowe. Zapraszamy! W piątek – 23.10 – zakończy się – skierowany do dzieci – konkurs różańcowy: Wszystko postawiłem na Maryję. Podpisane karty z zebranymi tajemnicami różańcowymi prosimy przekazywać katechetom w szkole, bądź w kościele. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi 31.10 – po ostatnim różańcu.

 4. Piękną i zbawienną rzeczą jest modlić się za zmarłych. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Zachęcamy do zamawiania za naszych Zmarłych tradycyjnych imiennych wypominków jednorazowych (którymi będziemy się modlili 1 listopada) oraz całorocznych (którymi będziemy się modlili przed poszczególnymi Mszami Świętymi przez cały rok). Kartki wypominkowe znajdują się na stoliku pod chórem. Wypominki możemy zamawiać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 5. W minioną niedzielę na tacę gospodarczą złożono ofiary w wysokości 3, 627 złotych. Dziękujemy za tę i inne formy wsparcia funkcjonowania naszej parafii.

 6. Wszystkim uczestnikom liturgii przypominamy o konieczności przestrzegania obostrzeń sanitarnych: zasłanianie nosa i ust, bezpieczna odległość oraz zachęcamy do dezynfekcji dłoni (w wejściu do kościoła znajdują się bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji). Jednorazowo w naszym kościele mogą aktualnie przebywać 140 osoby.

 7. Wychodząc z kościoła możemy nabyć tygodnik Idziemy oraz kalendarze.

 8. Naszym Parafianom, Gościom oraz Jubilatom i Solenizantom życzymy wielu łask Bożych!

 9. W minionym tygodniu odbył się w naszej parafii pogrzeb Śp. Jana Niedziałkowskiego (l. 88). Łączymy się w modlitwie w bliskimi zmarłego, dla którego prosimy o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Październik 2020
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa