Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Wrzesień 2020

Renowacja najważniejszych paramentów liturgicznych

Historia ma wpływ na teraźniejszość. Dzięki wsparciu Rodziców Dzieci I-Komunijnych 2020 roku możliwym stało się poddanie pracom renowacyjnym monstrancji, która jest w posiadaniu naszej parafii od kilku dziesięcioleci. Monstrancja była odnowiona po raz ostatni – co zostało zaznaczone grawerem – Z ofiar Dzieci I-Komunijnych 1965 roku. W trudnym roku pandemii, kiedy to I Komunia Święta została przełożona na ostatnią niedzielę września 2020 roku, nasza monstrancja oraz tabernakulum zostały odnowione z ofiar Rodziców Dzieci I-Komunijnych 2020. Poniżej prezentujemy efekty wykonanych prac.

Tabernakulum

– przed odnowieniem:

– po odnowieniu:

Monstrancja

– przed odnowieniem:


– po odnowieniu:

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 27.09.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 27 IX 2020 roku – XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek – 28.09 – wspomnienie św. Wacława, we wtorek – 29.09 – Święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w środę – 30.09 – wspomnienie św. Hieronima, w czwartek – 1.10 – wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w piątek – 2.10 – wspomnienie św. Aniołów Stróżów.
  Przed nami także:
  I czwartek miesiąca – dzień modlitw za powołanych od służby Bogu w Kościele i o nowe powołania; I piątek miesiąca – odwiedziny osób chorych i starszych z posługą sakramentalną od godziny 9.00, spowiedź I-piątkowa od godziny 16.30; I sobota miesiąca – dzień wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, modlitwy w ramach Adopcji Dziecka Poczętego, po wieczornej Eucharystii i modlitwie różańcowej – spotkanie Koła Żywego Różańca w Świetlicy Oratorium.
 1. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30 ponad 50-osobowa grupa dzieci przystąpi w naszej parafii do I Komunii Świętej. Polecamy modlitwie dzieci oraz ich rodziny. Uroczystość I Komunii Świętej będzie transmitowana poprzez kanał YouTube, link do transmisji zostanie umieszony na internetowej stronie naszej parafii. Od poniedziałku dzieci rozpoczną Biały Tydzień – czas dziękczynienia za dar Eucharystii.
 2. W czwartek rozpoczniemy miesiąc październik, który w naszej pięknej tradycji łączy się ze wspólnotowym odmawianiem modlitwy różańcowej. Każdego dnia po wieczornej Eucharystii będziemy modlili się w świątyni – przed wystawionym Najświętszym Sakramentem – na różańcu. Zapraszamy serdecznie do tej modlitwy rodziny, dzieci, młodzież, osoby dorosłe. Modlitwa różańcowa łączy się z możliwością uzyskania szczególnych łask. Nie marnujmy tej okazji! Każdego dnia po Różańcu będzie losowanie dwóch figurek Matki Najświętszej(przez dzieci i osoby dorosłe). Tym sposobem w znaku figur Maryja będzie pielgrzymowała po domach naszej parafii. Na koniec miesiąca obie figurki trafią – drogą losowania – na stałe do dwóch rodzin. Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w konkursie Wszystko postawiłem na Maryję, polegającym na zebraniu 20 obrazków z tajemnicami różańcowymi. Konkurs potrwa od 1 do 23 października (z wyłączeniem niedziel).
 3. Parafialna Akcja Charytatywna przeprowadza dzisiaj comiesięczna zbiórkę datków na pomoc najbiedniejszym. Dziękujemy za wsparcie.
 4. Wychodząc ze świątyni możemy nabyć tygodnik Idziemy oraz kalendarze na przyszły rok.
 5. Naszym Parafianom, Gościom oraz Jubilatom i Solenizantom życzymy pokoju ducha oraz zdrowia! Dziękujemy również za wszelkie dobro diakonowi Adrianowi Nowickiemu, który dzisiaj kończy pierwszą część swych praktyk duszpasterskich w naszej parafii.
 6. W minionym tygodniu odbył się w naszej parafii pogrzeb Śp. Zofii Rataj (l. 74). Łączymy się w modlitwie w bliskimi zmarłej, dla której prosimy o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

W niedzielę 20 września ponad 50-osobowa grupa dzieci, które przystąpią do I Komunii Świętej w naszej Parafii 27 września odnowiła przyrzeczenia chrzcielne. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. Sebastian Osiński, który wygłosił także homilię do dzieci, w której wskazał, iż w naszym życiu potrzebna jest wiara, będąca niczym prąd, ładujące nasze duchowe akumulatory. Po kazaniu dzieci odpalając świecę od Paschału – symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa i trzymając je w ręku odnowiły przyrzeczenia, które podczas chrztu w ich imieniu złożyli rodzice.

Na rowery

Dnia 19 września ks. Krzysztof wraz z ministrantami odbył spotkanie w plenerze. Dwugodzinna jazda rowerami. Trasa nie należała do łatwych. Część trasy trzeba było pokonać pieszo, ale ministranci i ministrantki dali radę. Nie groźne im były piachy i górki. 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 20.09.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 20 IX 2020 roku – XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek – 21.09 – Święto Świętego Mateusza, Apostoła i Ewangelisty, w środę – 23.09 – wspomnienie Świętego Pio z Pietrelciny.

 2. W najbliższą niedzielę podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30 ponad 50-osobowa grupa dzieci przystąpi w naszej parafii do I Komunii Świętej. Polecamy modlitwie dzieci oraz ich rodziny. Prośmy o wierność Chrystusowi w całym ich życiu. Uroczystość I Komunii Świętej będzie transmitowana poprzez kanał YouTube, link do transmisji zostanie umieszony na internetowej stronie naszej parafii.
  Obowiązkowe spotkania dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędą się od poniedziałku do czwartku włącznie – po wieczornej Mszy Świętej (około. 17.40). W sobotę – 26.09 – o godzinie 9.30 zapraszamy dzieci do I Spowiedzi Świętej. Do odbycia spowiedzi zapraszamy także rodziców, rodziców chrzestnych oraz – w miarę możliwości – pozostałych bliskich dzieci.

 1. Bardzo serdecznie zapraszamy na cotygodniowe nabożeństwa, które odbywają się około 15 minut przed wieczorną Mszą Świętą: w poniedziałki Nowenna do Ducha Świętego, w środy – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy również w każdy czwartek – od godziny 16.00 – na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu.

 2. Dziękujemy za złożone w minioną niedzielę na tacę inwestycyjną ofiary. Zebrano 4, 170 złotych. W związku z bardzo słabą jakością obecnego sprzętu do wyświetlania tekstów pieśni w czasie nabożeństw, planujemy w świątyni montaż nowego systemu multimedialnego – wraz z dwoma ekranami. Aktualnie szukamy najkorzystniejszych rozwiązań. Koszt planowanej inwestycji sięga 20 tysięcy złotych. Zakończyły się prace związane z renowacją tabernakulum oraz monstrancji. W przyszłą niedzielę będzie można zobaczyć (zarówno w kościele, jak i na stronie internetowej parafii) efekt wykonanych prac. Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci I-Komunijnych – pokrycie kosztów renowacji jest tegorocznym darem komunijnym dla naszej parafii.

 3. Wychodząc ze świątyni możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy oraz ścienne i kieszonkowe kalendarze na rok 2021.

 4. Naszym Parafianom, Gościom oraz Jubilatom i Solenizantom życzymy doświadczenia obecności Boga we wszystkich radościach i troskach rozpoczynającego się tygodnia.

 5. W minionym tygodniu odbył się w naszej parafii pogrzeb Śp. Wiesławy Bagińskiej (l. 73). Łączymy się w modlitwie w bliskimi zmarłej, dla której prosimy o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Maryjo – źródło radości, prowadź nas do Chrystusa.

W niedzielę 13 września podczas Mszy Świętej o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 16.00 gościliśmy w naszej Parafii p. Katarzynę Mazierską – Białek, dziennikarkę, założycielkę wspólnoty Winnica Radości, autorkę książki Sekret radości. Pani Katarzyna dzieliła się z nami swoim doświadczeniem i przekazała słowo radości. Wychodząc z kościoła była także możliwość zakupu książki (praktycznego podręcznika szczęśliwego życia) autorstwa Pani Katarzyny.

Był to także trzynasty dzień miesiąca – po Mszy Świętej o godzinie 16.00 odbyło się nabożeństwo fatimskie. Ks. Patryk wraz z Członkiniami Koła Żywego Różańca poprowadził modlitwę różańcową. Po niej odbyła się procesja na dziedzińcu przed kościołem wraz z figurą Matki Bożej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia 🙂

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 13.09.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 13 IX 2020 roku – XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 16.00 odbędzie się Nabożeństwo Fatimskie. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek – 14.09 – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego; we wtorek – 15.09 – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej; w środę – 16.09 – wspomnienie Świętych Męczenników Korneliusza i Cypriana; w piątek – 18.09 – Święto Świętego Stanisława Kostki, Patrona Polski.
 2. Od początku września w naszej parafii pierwszą część praktyk duszpasterskich rozpoczął diakon Adrian Nowicki. Bardzo serdecznie witamy Księdza Diakona Adriana i życzymy mu satysfakcji z czasu owocnie spędzonego pośród nas.
 3. Gościmy dzisiaj w naszej parafii Panią Katarzynę Mazierską-Białek, dziennikarkę, założycielkę wspólnoty Winnica Radości, autorkę książki Sekret radości. Pani Katarzyna – pod koniec Mszy Świętych – dzieli się z nami swoim doświadczeniem i przekazuje słowo radości. Wychodząc z kościoła mamy także możliwości zakupu książki (praktycznego podręcznika szczęśliwego życia) autorstwa Pani Katarzyny.
 4. Bardzo serdecznie zapraszamy na cotygodniowe nabożeństwa, które odbywają się około 15 minut przed wieczorną Mszą Świętą: w poniedziałki – Nowenna do Ducha Świętego, w środy – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy również w każdy czwartek – od godziny 16.00 – na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu.
 5. Dziękujemy za złożone dzisiaj na tacę inwestycyjną W ostatnim czasie zostało zamontowane w dolnym kościele dodatkowe oświetlenie ołtarzowe – używane podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. Zostały zakupione również – do górnej i dolnej świątyni – bezdotykowe bazy do dezynfekcji dłoni. Nadal trwają prace renowacyjne tabernakulum oraz monstrancji.
 6. Zgodnie z decyzją Ojca Świętego Franciszka w dzisiejszą niedzielę zbierane są do puszek ofiary na Ziemię Świętą. Dotychczas zbiórka ta odbywała się w Wielki Piątek – podczas adoracji Krzyża Świętego. W tym roku nie mogła się odbyć, stąd w przededniu Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, przeprowadzana jest dzisiaj. Dziękujemy w imieniu chrześcijan z Ziemi Świętej.
 7. Wychodząc ze świątyni możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy. W zakrystii do nabycia są ścienne oraz kieszonkowe kalendarze na rok 2021.
 8. Wszystkich naszych Parafian i Gości oraz Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo radości pochodzącej od Ducha Świętego!
 9. W minionym tygodniu odbyły się w naszej parafii pogrzeby: Śp. Tomasza Gałkiewicza (l. 44) i Śp. Władysława Dzierżanowskiego (l. 81). Łączymy się w modlitwie w bliskimi zmarłych, dla których prosimy o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…                                                          

Spotkanie formacyjne ministrantów i zespołu młodzieżowego

W sobotę 12 września o godz. 10.00 rozpoczęły się powakacyjne spotkania formacyjne ministrantów pod okiem ks. Krzysztofa oraz zespołu młodzieżowego Na duchowa nutę pod kierunkiem ks. Patryka i p. Aleksandry Kędzierskiej. Po krótkich próbach odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu zarówno ministrantów jak i członków zespołu, której przewodniczył ks. Patryk. Po adoracji był również czas na to, aby spędzić sobotnie przedpołudnie przy smacznej pizzy, za ufundowanie której dziękujemy ks. Proboszczowi Sebastianowi. Obecny był także z nami ks. dk. Adrian Nowicki, który od początku września odbywa w naszej Parafii praktyki duszpasterskie.

Dziekujemy wszystkim za obecność oraz za wspólną modlitwę.

Sekret radości do odkrycia w Michelinie…

W najbliższą niedzielę – 13 września 2020 roku – na wszystkich Mszach Świętych sprawowanych w naszym kościele będziemy gościli Panią Katarzynę Mazierską-Białek – dziennikarkę, założycielkę wspólnoty Winnica Radości oraz autorkę książki Sekret radości

Zapraszamy wszystkich Parafian oraz Gości!

Zachęcamy do zapoznania się z postacią i działalnością naszego Gościa:

http://winnicaradosci.pl/

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiwa