Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Czerwiec 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE -28.06.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 28 VI 2020 roku – XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek – 29.06 – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na tzw. Świętopietrze – czyli na potrzeby Stolicy Apostolskiej); w czwartek – 2.07 – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej; w piątek – 3.07 – Święto Świętego Tomasza Apostoła.

W tym tygodniu przypadają również: I czwartek miesiąca (dzień modlitw w intencji powołanych do służby Bogu w Jego Kościele), I piątek miesiąca (spowiedź od godziny 17.30 – w dolnym kościele; odwiedziny osób chorych i starszych w ich domach – od godziny 9.00 – osoby, które w tym miesiącu nie chcą skorzystać z wizyty sakramentalnej, prosimy o kontakt w tej sprawie), I sobota miesiąca (modlitwy w ramach Adopcji Dziecka Poczętego, spotkanie Koła Żywego Różańca – o godzinie 17.15 w dolnym kościele modlitwa różańcowa, po Mszy Świętej spotkanie w Świetlicy Oratorium).

2. We wtorek ostatnie w tym roku nabożeństwo czerwcowe oraz ostatnia przed wakacjami wspólnotowa modlitwa różańcowa. Przypominamy, iż przez lipiec i sierpień wieczorne Msze Święte będą sprawowane w tygodniu (zasadniczo w dolnym kościele) o godzinie 18.00. Kancelaria parafialna w wakacje czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 18.30-19.30.

3. Dzisiaj przypada ostatnia niedziela posługi wikariuszowskiej ks. Jakuba Nowakowskiego w naszej parafii. Składamy Księdzu Jakubowi serdeczne podziękowania za jego pracę i trud włożony w rozwój i funkcjonowanie naszej parafii. Za uśmiech, życzliwość i otwartość – dziękujemy. Życzymy Księdzu Jakubowi, aby praca w charakterze zastępcy dyrektora Caritas Diecezji Włocławskiej przynosiła mu radość, a jego podopiecznym poczucie bycia kochanymi. Oczywiście, drzwi plebani, kościoła oraz granice naszej parafii są dla Księdza Jakuba zawsze otwarte! Dziękujemy także za to, iż w ramach pożegnania ofiarował Ksiądz Jakub na rzecz naszej parafii kapę maryjną do celebracji nabożeństw.

Z dniem 1 lipca – zgodnie z decyzją Księdza Biskupa Wiesława Meringa – posługę wikariusza w naszej parafii rozpocznie Ksiądz Neoprezbiter Krzysztof Tomaszewski. Do odbycia pośród nas praktyki duszpasterskiej w roku akademickim 2020/2021 został także skierowany Ksiądz Diakon Adrian Nowicki (który rozpocznie praktykę we wrześniu).

4. Przypominamy, iż od 29 czerwca Świetlica Oratorium zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w zajęciach wakacyjnych. Mimo reżimu sanitarnego na uczestników czeka wiele atrakcji. Zapraszamy serdecznie. Kontakt pod numerem telefonu: 698 668 719.

5. Parafialna Akcja Charytatywna przeprowadza dzisiaj – przy wyjściu z kościoła – comiesięczną zbiórkę datków na rzecz najbardziej potrzebujących pomocy. Dziękujemy za wsparcie!

6. Wychodząc ze świątyni – na stoliku pod chórem – możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy. Zachęcamy także do nabycia bardzo ciekawej pozycji książkowej. Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi wydały w ostatnim czasie książkę pt. Marzyciel i skarby muszelki – autorstwa Małgorzaty Nawrockiej. Jest to – nawiązujący do osoby Sługi Bożego Biskupa Wojciecha Owczarka, założyciela tego włocławskiego zgromadzenia – dziennik pracy nad sobą dla dzieci. Książka posiada bardzo przystępną i edukacyjną treść, ponadto opatrzona jest w ilustracje. Koszt jednego egzemplarza wynosi 20 złotych.

7. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom oraz Jubilatom i Solenizantom życzymy dużo Bożej łaski! Nauczycielom i Uczniom oraz wszystkim udającym się na wypoczynek życzymy bezpiecznych wakacji!

8. W minionym tygodniu odbyły się w naszej parafii pogrzeby: Śp. Wiesława Jana Siedleckiego (l. 56) i Śp. Arkadiusza Marka Gustaka (l. 70). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłych i prosimy dla nich o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Posługa duszpasterska w diecezji włocławskiej w obecnym czasie

Komunikat Kurii Diecezjalnej w sprawie uaktualnienia

niektórych zasad posługi duszpasterskiej

w diecezji włocławskiej w obecnej sytuacji epidemicznej

Biorąc pod uwagę fakt zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych oraz uwzględniając wytyczne na obecnym etapie znoszenia przez władze ograniczeń nałożonych w czasie epidemii, biskup włocławski Wiesław Mering uaktualnił dla Diecezji Włocławskiej następujące zasady posługi duszpasterskiej:

 1. mając na uwadze zdrowie diecezjan zwraca się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych, w sposób szczególny o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów.
 1. Przypomina się o zachowaniu norm sanitarnych dotyczących sprawowania spowiedzi świętej oraz udzielania Komunii Świętej.
 1. Wiernym nadal zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej na rękę.
 1. W tym kontekście zachęca się, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę, a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan – udziela on Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust.
 1. Komunii Świętej udziela się wiernym pod postacią chleba. Podczas Mszy św. ślubnej można udzielić Komunii Świętej pod dwiema postaciami, ale tylko przez zanurzenie.
 1. Również celebransom podczas Mszy św. koncelebrowanej zaleca się, aby Komunię Świętą przyjmowali przez zanurzenie.
 1. Można stosować pokropienie wodą święconą (za każdym razem świeżą); kropielnice w świątyniach nadal powinny pozostać puste, nie napełnia się ich wodą święconą.
 1. Celebransi mogą przekazać sobie znak pokoju przez braterski uścisk. Wierni powinni przekazywać sobie znak pokoju przez skinienie głowy, bez podawania sobie rąk.
 1. Za zgodą rodziców posługę przy ołtarzu mogą pełnić ministranci.
 1. Przywraca się możliwość pełnienia posługi przez nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, ale w poszczególnych parafiach ostateczną decyzję, po rozeznaniu potrzeby takiej posługi i ocenieniu stopnia ryzyka zarażenia wirusem, pozostawia się księżom proboszczom. Dotyczy to także ewentualnych odwiedzin szafarzy z Komunią Świętą u osób chorych (z uwzględnieniem uwag zawartych w pkt. 11).
 1. Przywraca się możliwość odwiedzin chorych także w pierwszy piątek miesiąca, ale decyzję należy podjąć roztropnie, uwzględniając czy osoby nie przebywają na kwarantannie i czy nie ma niebezpieczeństwa zarażenia koronawirusem, udając się na wyraźną prośbę chorego (i przy zgodzie rodziny, z którą mieszka), z zachowaniem norm sanitarnych (aby samemu się nie zarazić lub nie przenieść wirusa z jednego środowiska w drugie). Kapłan zawsze powinien odpowiedzieć na wezwanie w niebezpieczeństwie śmierci.
 1. Umożliwia się udzielenie sakramentu chrztu św. podczas Mszy św. (po uzgodnieniach z rodziną).
 1. Podczas liturgii sakramentu bierzmowania nadal zaleca się, aby przewidzieć jednego świadka dla wszystkich bierzmowanych, ale dopuszcza się obecność świadka dla każdego bierzmowanego, o ile możliwe jest spełnienie wymagań dotyczących zachowania odległości między uczestnikami liturgii.
 2. Uroczystości z udziałem Księdza Biskupa powinny odbywać się tylko przy udziale miejscowego duchowieństwa i księdza dziekana, dla uniknięcia ewentualnego wyłączenia na czas kwarantanny wszystkich duchownych posługujących w dekanacie.
 3. Podczas uroczystości pogrzebowych mogą odbywać się kondukty z zachowaniem aktualnie obowiązujących zasad nałożonych przez władze państwowe czy egzekwowanych przez służby porządkowe.
 4. Przy zachowaniu aktualnie obowiązujących przepisów można organizować procesje poza świątynią (np. procesje fatimskie); zasady organizowania pielgrzymek zostaną podane w oddzielnym komunikacie.
 5. W parafiach mogą odbywać się spotkania formacyjne przy zachowaniu aktualnie obowiązujących norm sanitarnych.

ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii

Włocławek, 23 czerwca 2020 roku (L.dz. 657/2020)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 21.06.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 21 VI 2020 roku – XII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W tym tygodniu w liturgii: w środę – 24.06 – Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela.
2. Przed nami ostatni pełny tydzień nabożeństw czerwcowych. Cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oddajemy każdego dnia po wieczornych Eucharystiach. Zapraszamy także do wspólnotowej modlitwy różańcowej – każdego dnia pół godziny przed wieczorną Mszą Świętą.
3. 30 czerwca bieżącego roku dwuletnią posługę wikariusza w naszej parafii będzie kończył ks. Jakub Nowakowski (który został mianowany zastępcą dyrektora Caritas Diecezji Włocławskiej). W najbliższą niedzielę Msza Święta o godzinie 12.00 będzie sprawowana w intencji księdza Jakuba, któremu wyrazimy wdzięczność za pracę na rzecz naszej wspólnoty. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Na niedzielną Mszę Świętą o godzinie 12.00 zapraszamy również dzieci, młodzież, ich rodziców oraz nauczycieli. Będzie to również dziękczynienie Bogu za zakończony – inny niż pozostałe – rok szkolny 2019/2020.
4. Od 29 czerwca Świetlica Oratorium zaprasza dzieci i młodzież do uczestnictwa w zajęciach wakacyjnych. Mimo reżimu sanitarnego na uczestników czeka wiele atrakcji, m. in.: warsztaty fotograficzne, teatralne, filmowe, myślografii, biżuteryjne. Poza tym gry i zabawy. Zapraszamy serdecznie. Kontakt pod numerem telefonu: 698 668 719.
5. Przypominamy, iż nasz Parafialno-Osiedlowy Klub Seniora uczestniczy w projekcie pt. Bądź aktywny. Dofinansowany ze środków Gminy Miasto Włocławek projekt jest realizowany przez Fundację Caietanus. Spotkania rekreacyjno-sportowe odbywają się w środy od godziny 15.00 – w parku przy kościele.
6. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” oraz Green Office Ecologic zwróciły się do nas z prośbą o udział w prowadzonej w całej Polsce akcji zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dochód z akcji przeznaczony jest na wsparcie polskich misjonarzy, który prowadzą misje w najbiedniejszych krajach świta: Zambii, Kamerunie, Kenii oraz Tanzanii. Zbiórka elektrośmieci odbędzie się w tym tygodniu na parkingu przy naszym kościele: od środy – od godziny 10.30 do czwartku – do godziny 10.30. Na parkingu zostanie wydzielone taśmą miejsce, w którym będzie można składać zużyty sprzęt. Zachęcamy do udziału w akcji! Na stoliku pod chorem znajdziemy ulotki dotyczące tej inicjatywy.
7. Dziękujemy za ofiary złożone w minioną niedzielę na tacę gospodarczą. Zebrano 4, 441 złotych. W ostatnich dniach zostało zamontowane ledowe podświetlenie bilbordu nad wejściem do kościoła. Składamy także serdeczne podziękowania Panu Tomaszowi Adamskiemu za inicjatywę, wykonanie i montaż (pod chorem po prawej stronie od wejścia) drewnianego stelaża do chorągwi i feretronów procesyjnych.
8. Wychodząc ze świątyni – na stoliku pod chórem – możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy.
9. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom oraz Jubilatom i Solenizantom życzymy dużo Bożej łaski! Nauczycielom i Uczniom życzymy bezpiecznych wakacji, w czasie których niech będzie także obecny Bóg!
10. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby naszych Parafian: Śp. Ryszarda Ignacego Wojciechowskiego (l. 71) i Śp. Alberta Szatkowskiego (l. 46). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłych i prosimy dla nich o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Msza Święta Prymicyjna ks. Łukasza Kołodziejczaka

W czwartek 18 czerwca – na zakończenie oktawy Bożego Ciała – Mszę Święta Prymicyjną odprawił ks. neoprezbiter Łukasz Kołodziejczak. Pełnił on posługę duszpasterską w naszej parafii jako diakon na przestrzeni roku akademickiego 2019-2020 (wrzesień oraz w okresie Wielkiego Postu). Na początku liturgii ks. Proboszcz przywitał ks. Prymicjanta, który przybył wraz ze swoimi rodzicami, siostrą oraz matką chrzestną. Słowo Boże podczas Eucharystii na prośbę ks. Łukasza wygłosił ks. prof. dr. hab. Lech Król – wykładowca teologii duchowości w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Po Komunii Świętej swoje wyrazy życzeń złożyli przedstawiciele grup, które działają przy naszej parafii.  Na zakończenie liturgii ks. Neoprezbiter udzielił kapłanom, osobom zakonnym, ministrantom, rodzicom, siostrze, a także dzieciom, które przystąpiły w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa do Komunii Rocznicowej oraz wszystkim zebranym na Mszy Świętej błogosławieństwa prymicyjnego poprzez nałożenie rąk na głowę.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przebieg tej niezwykłej uroczystości: Służbie Liturgicznej Ołtarza, Lektorom, Chórowi Parafialnemu, Kołu Żywego Różańca, a także dzieciom za ich przybycie i czynny udział we Mszy Świętej. Księdzu Łukaszowi życzymy, aby swoją kapłańską posługę czynił na wzór swojego Mistrza – Jezusa Chrystusa.

Leśne eskapady Parafilno-Osiedlowego Klubu Seniora…

Nasz Parafialno-Osiedlowy Klub Seniora uczestniczy aktualnie – w realizowanym przez Fundację Caietanus, dofinansowanym ze środków Gminy Miasto Włocławek – projekcie pod nazwą Bądź aktywny. Grupa bierze udział w cyklicznych spotkaniach rekreacyjno-sportowych (obecnie zajęcia z kijkami), które to odbywają się w michelińskim parku. Zajęcia mają na celu podnoszenie kondycji fizycznej, poprawę zdrowia i osiągnięcie lepszego samopoczucia. Uczestnicy – co widać na załączonych zdjęciach – biorą aktywny udział w prowadzonych zajęciach. Projekt – który będzie trwał do grudnia 2020 roku – przewiduje zajęcia rekreacyjno-sportowe, z dietoterapii i hortiterapii. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Aktualnie spotkania odbywają się w środy od godziny 15.00.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 14.06.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 14 VI 2020 roku
UROCZYSTOŚĆ BŁ. BISKUPA MICHAŁA KOZALA – PATRONA WŁOCŁAWKA

1. W tym tygodniu w liturgii: w środę – 17.06 – wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego, w piątek – 19.06 – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w sobotę – 20.06 – wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
2. Dziś o godzinie 15.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku sześciu diakonów naszej diecezji przyjmie z rąk bpa Wiesława Meringa święcenia prezbiteratu. Wśród przystępujących do święceń będzie ks. diakon Łukasz Kołodziejczak, który w kończącym się roku akademickim odbywał w naszej parafii praktykę duszpasterską. Pamiętajmy w modlitwie o diakonie Łukaszu i jego współbraciach z roku.
3. W czwartek (18.06) – w ramach zakończenia Oktawy Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – na Mszę Świętą o godzinie 17.00 zapraszamy w albach dzieci, które w miniony czwartek przystąpiły do Komunii Świętej Rocznicowej. Czwartkowa Eucharystia będzie miała szczególny charakter, ponieważ będzie to Msza Święta Prymicyjna nowo wyświęconego kapłana – księdza Łukasza Kołodziejczaka. Na koniec Mszy Świętej będzie udzielone wszystkim uczestnikom specjalne indywidualne prymicyjne błogosławieństwo – poprzez nałożenie rąk. Wszyscy otrzymamy od neoprezbitera Łukasza pamiątkowy prymicyjny obrazek.
4. Trwają nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – po wieczornych Eucharystiach oraz wspólnotowa modlitwa różańcowa – każdego dnia pół godziny przed wieczorną Mszą Świętą (od poniedziałku do soboty – o godzinie 16.30, w niedzielę – o godzinie 15.30).
5. W tym roku w naszej parafii I Komunia Święta odbędzie się w niedzielę 27 września o godzinie 10.30. Dzieci przygotowujące się do przyjęcia tego sakramentu zapraszamy – wraz z rodzicami – do uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych o godzinie 12.00 (także w okresie wakacyjnym).
6. Dziękujemy za złożone dzisiaj – na tacę gospodarczą – ofiary. Wyrażamy także wdzięczność Osobom, które w ostatnim czasie wsparły naszą parafię poprzez wpłatę ofiar na parafialny rachunek bankowy.
7. Wychodząc ze świątyni – na stoliku pod chórem – możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy. Zachęcamy do sięgania po – rozwijające naszą wiedzę i wiarę – treści katolickie.
8. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy. Wszystkim naszym Parafianom i Gościom oraz Jubilatom i Solenizantom życzymy obfitości darów Ducha Świętego! Maturzystom życzymy pomyślnego przebiegu egzaminów!
9. W minionym tygodniu w naszej parafii odbył się pogrzeb Śp. Marianny Bartczak-Grzybowskiej (l. 93). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłej i prosimy dla niej o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

BOŻE CIAŁO

 

Jutro Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa!
Serdecznie zapraszamy do wspólnego dziękczynienia za dar Eucharystii na Msze Święte według następującego porządku:
o godzinie 7.30 – w Karmelu,
w kościele – o godzinach: 9.00, 10.30 i 12.00.
Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12.00 (na której do Komunii Świętej Rocznicowej przystąpi grupa dzieci z klas czwartych) odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo eucharystyczne.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 7.06.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 7 VI 2020 roku

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek – 8.06 – wspomnienie świętej Jadwigi Królowej, w środę – 10.06 – wspomnienie błogosławionego Bogumiła, w czwartek – 11.06 – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w sobotę – 13.06 – wspomnienie świętego Antoniego z Padwy oraz Dzień Fatimski – o godzinie 16.30 modlitwa różańcowa, o 17.00 – Eucharystia, po niej nabożeństwo czerwcowe i procesja na terenie przykościelnym (z Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Bożej Fatimskiej).
2. W czwartek – w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – będą sprawowane Msze Święte według następującego porządku: o godzinie 7.30 – w Karmelu, w kościele – o godzinach: 9.00, 10.30 i 12.00. W związku z aktualnymi ograniczeniami nie odbędzie się w tym roku procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12.00 (na której do Komunii Świętej Rocznicowej przystąpi grupa dzieci z klas czwartych) odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo eucharystyczne. Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia za dar Eucharystii!
3. Przez cały miesiąc – po wieczornych Eucharystiach – odbywają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy również do wspólnej modlitwy różańcowej, która odbywa się każdego dnia pół godziny przed wieczorną Eucharystią (od poniedziałku do soboty – o godzinie 16.30, w niedzielę – o godzinie 15.30). Różaniec odmawiamy w intencji zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich oraz odnowienia życia religijnego.
4. Nasz Parafialno-Osiedlowy Klub Seniora uczestniczy w realizowanym przez Fundację Caietanus, finansowanym przez Gminę Miasta Włocławek, projekcie dla seniorów pt. Bądź aktywny. Pierwsze zajęcia rekreacyjno-sportowe w plenerze odbędą się we wtorek (9.06) o godzinie 15.00. Zbiórka przy kościele. Uczestnicy mogą zabrać ze sobą kijki. Zajęcia – do udziału w których serdecznie zapraszamy – będą się odbywały zgodnie z aktualnymi wytycznymi sanitarnymi.
5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 12.00 odbędzie się w kościele spotkanie rodziców dzieci mających przystąpić w tym roku w naszej parafii do I Komunii Świętej. W poniedziałek – o godzinie 15.30 – spotkanie dzieci mających przystąpić w czwartek do Komunii Świętej Rocznicowej. Zapraszamy.
6. Wychodząc ze świątyni – na stoliku pod chórem – możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy.
7. Dziękujemy za wspólnotę modlitwy. Pozdrawiamy wszystkich naszych Parafian, Gości, Jubilatów i Solenizantów. Życzymy wszystkim obfitości Bożych darów i zachęcamy do odnowienia życia religijnego!
8. W minionym tygodniu w naszej parafii odbył się pogrzeb Śp. Jadwigi Harańczuk (l. 79). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłej i prosimy dla niej o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiwa