Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Kwiecień 2020

Matko, która nas znasz…

 

1.Chwalcie łąki umajone,
Góry, doliny zielone.
Chwalcie, cieniste gaiki,
Źródła i kręte strumyki!

2. Co igra z morza falami,
W powietrzu buja skrzydłami,
Chwalcie z nami Panią Świata,
Jej dłoń nasza wieniec splata.

3. Ona dzieł Boskich korona,
Nad Anioły wywyższona;
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.

4. Wdzięcznym strumyki mruczeniem,
Ptaszęta słodkim kwileniem,
I co czuje, i co żyje,
Niech z nami sławi Maryję!

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Najświętszej Maryi Pannie. Słynne nabożeństwa majowe, odprawiane w kościołach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska.

Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę znanych na Wschodzie już w V w. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki.

Nabożeństwo majowe bardzo szybko stało się popularne w całej chrześcijańskiej Europie.

Co do samych wezwań, to można wykazać, że niektóre wezwania skierowane do Maryi znajdowały się w Litanii do Wszystkich Świętych. Niestety, zaczęto z czasem do wezwań dodawać różne określenia, które nie zawsze były poprawne teologicznie, co doprowadziło do sytuacji, że w 1631 zakazano wprowadzania wszelkich zmian w litanii bez zezwolenia Stolicy Apostolskiej. Taka restrykcja jednak korzystnie wpłynęła na ujednolicenie i upowszechnienie Litanii Loretańskiej.

W wielu żywotach świętych oraz kronikach zakonnych można wyczytać o majowym kulcie Maryi Panny. Dobrym przykładem jest św. Filip Nereusz, który gromadził dzieci przy figurze Matki Bożej, zachęcał do modlitwy i do składania u jej stóp kwiatów. Podobne zwyczaje opisują XVII wieczne kroniki włoskich dominikanów.

W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. „majówki” odprawiane już były w wielu miastach, m.in. w Warszawie w kościele Św. Krzyża, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.

Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loretto, gdzie była niezwykle popularna. Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju Mariologii. W Polsce jest o jedno wezwanie więcej. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie „Królowo Polski”.

Litania Loretańska, znana również jako Litania do Matki Bożej, jest w Polsce bardzo popularną formą modlitwy. Tym co ją wyróżnia, jest wielka głębia ukazana w każdym wezwaniu, dzięki czemu można tę modlitwę wręcz kontemplować. Inną piękną rzeczą jest to, że wychwalając Maryję i prosząc Ją o wstawiennictwo, wychwalamy Boga Ojca, który dał Ją za Matkę nie tylko dla Zbawiciela, ale też dla każdego z nas.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych codziennie po wieczornej Mszy Świętej (ok. godz. 17.30).

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 26.04.2020 ROKU

 OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 26 IV 2020 roku – III NIEDZIELA WIELKANOCNA
1. Rozpoczynamy dzisiaj – pod hasłem Misterium Słowa, które się stało Chlebem życia – XII Tydzień Biblijny. W tym tygodniu w liturgii: w środę (29.04.) – Święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej; w sobotę (2.05.) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (z racji przypadającej w tym roku 3 maja niedzieli – przeniesiona o dzień wcześniej; Msze Święte: 6.30 – Karmel, 9.00 i 17.00 – kościół górny).
W tym tygodniu przypadają: I-czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź I-piątkowa od godziny 16.30. Odwiedziny osób chorych i starszych odbędą się tylko po uprzednim zgłoszeniu w zakrystii lub kancelarii parafialnej (prosimy o zgłaszanie osób potrzebujących kapłańskiej wizyty do czwartku włącznie – także dotychczas korzystających z comiesięcznej posługi).
2. Z wielką radością informujemy, iż wikariusz naszej parafii – ks. Jakub Nowakowski – z dniem 4 maja bieżącego roku został mianowany przez biskupa Wiesława Meringa zastępcą dyrektora Caritas Diecezji Włocławskiej. Ksiądz Jakub – do czerwcowych zmian personalnych – zachowuje dotychczasowe funkcje związane z posługą wikariusza w naszej parafii. Gratulujemy Księdzu Jakubowi awansu i życzymy dużo pomyslności w pełnieniu nowych zadań na rzecz osób potrzebujących wsparcia.
3. Wraz z początkiem miesiąca rozpoczynamy tradycyjne nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwa będą się odbywały każdego dnia po wieczornej Mszy Świętej. W pierwszą środę tegorocznego maja nabożeństwo poza świątynią odbędzie się przed figurą Matki Najświętszej, znajdującą się na placu przykościelnym.
4. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która od poniedziałku będzie się odbywała o godzinie 16.30. Różaniec odmawiamy w intencji zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich oraz z prośbą o bardzo potrzebny obecnie deszcz.
5. Przypominamy, iż w naszym kościele (biorąc pod uwagę także część chórową) mogą przebywać jednorazowo na nabożeństwie maksymalnie 73 osoby (w maseczkach i z zachowaniem odległości).
6. W czasie obostrzeń obecnego czasu wszystkie Msze Święte i nabożeństwa (także liturgie pogrzebowe) sprawowane w naszym kościele, są transmitowane poprzez YouTube. Na stronie internetowej parafii została umieszczona – w lewym górnym rogu – zakładka: Transmisja na żywo. Możemy oglądać transmisję także bezpośrednio pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fMBAsawf9aE
7. Nasza świątynia – kruchta górnego kościoła – jest otwarta w tygodniu w godzinach: 9.00-16.00.
8. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Ofiarodawcom, którzy w poczuciu troski o funkcjonowanie parafii – poprzez wpłatę na konto bankowe lub w świątyni – wsparli w ostatnim czasie naszą wspólnotę.
9. Biskup Wiesław Mering – w oparciu o kanon 87 §1 KPK – udziela wiernym przebywającym na terenie diecezji włocławskiej w dniu 1 maja 2020 roku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i zachowania pokutnego charakteru piątku. W zamian Pasterz diecezji zachęca wiernych do podjęcia innej formy pokuty, zwłaszcza praktykowania uczynków miłości i pobożności.
10. Wychodząc ze świątyni – na stoliku pod chórem – możemy nabyć w cenie 5 złotych tygodnik Idziemy – który od tej niedzieli obecny jest już w wersji drukowanej. Zachęcamy do lektury.
11. Pozdrawiamy wszystkich naszych Parafian, Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia. Szczególną modlitwą ogarniamy wszystkie Osoby chore, starsze i samotne!
12. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Edwarda Stefana Gajowiaka (l. 88). Łączymy się w modlitwie bliskimi zmarłego i prosimy dla niego o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…
                                                                                                                ks. Sebastian Osiński, proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 19.04.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 19 IV 2020 roku

II NIEDZIELA WIELKANOCNA – BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

 1. W dniu dzisiejszym nie będzie tradycyjnej popołudniowej Eucharystii w Święto Bożego Miłosierdzia na naszym cmentarzu. Sprawowana natomiast będzie – w intencji wszystkich zmarłych – Msza Święta o godzinie 16.00 w kościele. Eucharystia ta zostanie poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy do oglądania transmisji i duchowej łączności.
 2. Od jutra (20.04.) – zgodnie z wchodzącymi w życie zarządzeniami – w kościołach na modlitwie będzie mogła gromadzić się większa liczba wiernych (1 osoba na 15 m2). W naszym kościele (biorąc pod uwagę także część chórową) będą mogły przebywać jednorazowo na nabożeństwie maksymalnie 73 osoby (w maseczkach i z zachowaniem bezpiecznej odległości).
 3. Przypominamy, iż wszystkie Msze Święte i nabożeństwa (także liturgie pogrzebowe) sprawowane w naszym kościele w czasie pandemii – są transmitowane poprzez YouTube. Na stronie internetowej parafii została umieszczona – w lewym górnym rogu – zakładka: Transmisja na żywo. Możemy oglądać transmisję także bezpośrednio pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=1O0iHhNGudw.
 4. W Tygodniu Miłosierdzia w liturgii: w czwartek (23.04.) – Uroczystość Świętego Wojciecha, Patrona Polski; w sobotę (25.04.) – Święto Świętego Marka Ewangelisty.
 5. Wszystkie zamówione i wyznaczone intencje mszalne są sprawowane w normalnych terminach. Codzienna Eucharystia o godz. 17.00 sprawowana jest w górnej świątyni.
 6. Od poniedziałku, po wieczornej Eucharystii – przed wystawionym Najświętszym Sakramentem –będziemy odmawiali modlitwę różańcową w intencji ustania pandemii, sił dla służb sanitarnych oraz zdrowia nas wszystkich. Dotychczas, tę transmitowaną online modlitwę, odmawialiśmy w kościele tylko my – księża. Dokonujemy tej zmiany w związku z umożliwieniem większej liczbie wiernych udziału w nabożeństwach (oczywiście, modlitwa ta również będzie transmitowana na żywo przez Internet).
 7. Zachęcamy do odbycia Spowiedzi świętej i przyjęcia Eucharystii. Od poniedziałku do soboty istnieje możliwość skorzystania ze spowiedzi w godzinach 16.00-17.00. W niedziele przed każdą Mszą Świętą. Nasza świątynia – kruchta górnego kościoła – jest otwarta w tygodniu w godzinach: 9.00-16.00.
 8. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Ofiarodawcom, którzy w ostatnim (trudnym) czasie – poprzez wpłatę na konto bankowe lub w świątyni – przekazali środki na funkcjonowanie parafii.
 9. Przypominamy, iż tygodnik Idziemy aktualnie dostępny jest tylko w wersji elektronicznej – pod adresem: https://eprasa.pl/news/idziemy.
 10. Niech ufność w Miłosierdzie Boże będzie naszą rękojmią w każdym – także tym trudnym – czasie! Pozdrawiamy wszystkich naszych Parafian, Sympatyków naszej parafii, Jubilatów, Solenizantów tego tygodnia. Szczególną modlitwą ogarniamy wszystkie Osoby chore, starsze i samotne!
 11. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Franciszka Rębacza (l. 75). Łączymy się w modlitwie bliskimi zmarłego i prosimy dla niego o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Niedziela Bożego Miłosierdzia

Niedziela Bożego Miłosierdzia

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzone jest w Kościele Katolickim Święto ku czci Bożego Miłosierdzia. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła. 

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy nie jest przypadkowy – na ten dzień przypada bowiem oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, które wieńczy obchody Misterium Paschalnego Chrystusa. Ten okres w liturgii Kościoła wyraźniej niż pozostałe ukazuje tajemnicę miłosierdzia Bożego, która najpełniej została objawiona właśnie w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Święto to zostało ustanowione w wyniku objawień mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej. Według nich sam Jezus Chrystus żądał ustanowienia tego święta i dał obietnice związane z nim. 

Przygotowaniem do tego święta jest nowenna,  polegająca na odmawianiu przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki do Miłosierdzia Bożego. W tej nowennie – obiecał Pan Jezus – udzielę duszom wszelkich łask (Dz. 796). Rozpowszechniona jest także nowenna do Miłosierdzia Bożego zapisana w „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny, w której każdego dnia przyprowadzamy do Boga inną  grupę dusz. Tę  nowennę można odmawiać z pobożności, ale nie można na niej poprzestać, ponieważ Pan Jezus pragnie, aby święto poprzedzała nowenna z Koronki do Miłosierdzia Bożego.

W dniu święta (pierwsza  niedziela po  Wielkanocy) obraz  Miłosierdzia ma być uroczyście poświęcony i publicznie uczczony, a kapłani mają mówić kazania o miłosierdziu Bożym i budzić ufność w duszach. Wierni winni ten dzień przeżywać z czystym sercem, w duchu tego nabożeństwa, a więc w postawie ufności wobec Pana Boga i miłosierdzia względem bliźnich. Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu (Dz. 742).

„On wywyższony na krzyżu, w swojej nieskończonej miłości ofiarował za nas samego siebie – modli się Kościół słowami prefacji we Mszy o Najświętszym Sercu Pana Jezusa – z Jego przebitego boku wypłynęła krew i woda, i tam wzięły początek sakramenty Kościoła, aby wszyscy ludzie pociągnięci do otwartego Serca Zbawiciela, z radością czerpali ze źródeł zbawienia”. Na przebity bok, jako źródło miłosierdzia, wskazywał Chrystus, gdy mówił do św. Faustyny: „rana serca mojego jest źródłem niezgłębionego miłosierdzia” (Dzienniczek nr 1190). Owa rana – przebity bok i serce, staje się dla całej ludzkości źródłem miłosierdzia Bożego. Na znanym nam dobrze obrazie Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie” z przebitego boku Chrystusa wypływają promienie: blady i czerwony. Chrystus wyjaśnia Faustynie, co one oznaczają, mówiąc: „Te dwa promienie oznaczają krew i wodę – blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz…” (Dzienniczek nr 299). Owo wyjaśnienie odwołuje się do fragmentu z 1 Listu św. Jana (1 J 5,6) o Jezusie Chrystusie, który przyszedł przez wodę i przez krew, a przede wszystkim do Janowego opisu męki Pańskiej (J 19,34), według którego krew i woda wytrysnęły z przebitego boku Jezusa. W innym miejscu Dzienniczka Chrystus zachęca: „niech korzystają z krwi i wody, która dla nich wytrysła” (Dzienniczek nr 848). Szczególną łaskę zaś obiecuje Chrystus tym, którzy przystąpią do Źródła Życia w święto Bożego Miłosierdzia. 
Formami kultu Bożego Miłosierdzia są: święto Bożego Miłosierdzia, obraz Jezusa Miłosiernego, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Godzina Miłosierdzia. Istota nabożeństwa zawiera się w dwóch słowach: ufność i miłosierdzie. Ufność w miłosierdzie jest absolutnie konieczna przy każdym akcie tegoż nabożeństwa. Wszystko to, co czynimy podejmując jedną z wymienionych powyżej form modlitwy posiada ważność i skuteczność jedynie wtedy, gdy jest wyrazem ufności. Praktykowanie zaś miłosierdzia względem bliźnich poprzez czyn, słowo i modlitwę, jest konieczne do skuteczności nabożeństwa, czyli otrzymania przypisanych do niego łask. Tak więc te dwa warunki określają i sposób realizacji wszystkich form nabożeństwa. „Chwałą naszą jest krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa – w Nim jest zbawienie, życie i zmartwychwstanie nasze, przez Niego jesteśmy zbawieni i oswobodzeni”. Orędzie mesjańskie Chrystusa oraz cała działalność wśród ludzi kończy się krzyżem i zmartwychwstaniem. Właśnie w krzyżu i powstaniu z martwych objawia się dla człowieka miłosierdzie. W owym Misterium Paschalnym „Chrystus objawił Boga miłosiernego właśnie przez to, że jako drogę do zmartwychwstania przyjął krzyż – pisze w encyklice Dives in misericordia Jana Paweł II, dlatego – kiedy pamiętamy o krzyżu Chrystusa, o Jego mące i śmierci – wiara i nadzieja nasza koncentruje się na Zmartwychwstałym” (DM 8).

Tradycyjna Eucharystia na cmentarzu parafialnym o godz. 15.00 w dniu Święta Bożego Miłosierdzia nie odbędzie się z powodu obostrzeń jakie panują w naszej Ojczyźnie. Msza Święta w intencji naszych bliskich zmarłych oraz spoczywających na parafialnym cmentarzu odbędzie się 19.04.2020 r. w świątyni parafialnej o godz. 16.00. 

Transmisja Mszy Świętej będzie dostępna na kanale YouTube naszej Parafii:

http://www.duch-swiety.pl/?page_id=8673 (zakładka – transmisja na żywo)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE 2020

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 12 IV 2020 roku

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 1. Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja! To najbardziej radosna wiadomość, jaką można otrzymać lub też przekazać innym. Z tego Wydarzenia płynie nadzieja na przezwyciężenie wszelkich życiowych trudności! Słowa życzeń kieruje do nas – tradycyjnie – Pasterz naszej diecezji. My, duszpasterze Parafii Ducha Świętego we Włocławku, przyłączamy się do tych życzeń i zapewniamy o naszej duchowej bliskości z Parafianami oraz pozostałymi Przyjaciółmi michelińskiej wspólnoty.
 2. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie świątyni na tegoroczną Wielkanoc. Dziękuję Pani Dorocie Konopka, Panu Ryszardowi Augustyniakowi, Panu Ryszardowi Fornalewiczowi, Siostrze Zofii Foksińskiej. Dziękuję Księżom: Patrykowi i Jakubowi za wykonane prace przygotowawcze i porządkowe (także przed świątynią) oraz za dbałość – przy pomocy liczebnie ograniczonej w tym roku Liturgicznej Służby Ołtarza – o przebieg liturgii.
  Składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom (rodzinom), które w ostatnim czasie – w trudnych dla nas wszystkich okolicznościach – wykazały się troską o gospodarcze funkcjonowanie parafii. Z całego serca dziękuję imiennym i bezimiennym Ofiarodawcom!
 1. W związku ze stanem pandemii i ograniczeniami (do maksymalnie pięciu wiernych w kościele), w Wielkim Tygodniu została zamontowana w naszej świątyni kamera, która pozwala nam w dobrej jakości obrazu i dźwięku transmitować poprzez YouTube Msze Święte i inne nabożeństwa. Zachęcamy do modlitewnej łączności. Na stronie internetowej parafii (www.duch-swiety.pl) została umieszczona – w lewym górnym rogu – zakładka: Transmisja na żywo. Możemy odbierać transmisję także bezpośrednio pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=tXBeInZ5IaM Będziemy transmitowali wszystkie nabożeństwa sprawowane w naszym kościele.
  Wykaz intencji mszalnych na dany tydzień znajduje się na stronie internetowej parafii oraz na tablicy ogłoszeń przed kościołem. Wszystkie zamówione i wyznaczone intencje mszalne są sprawowane w normalnych terminach. Codzienne Msze Święte o godzinie 17.00 sprawowane są w górnej świątyni. Od wtorku będziemy transmitowali o godzinie 20.30 codzienną modlitwę różańcową w intencji ustania pandemii, sił dla służb sanitarnych oraz zdrowia nas wszystkich. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 2. Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego.
 3. Rozpoczęliśmy okres wielkanocny. Pamiętajmy wszyscy o zachowaniu trzeciego przykazania kościelnego, które brzmi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”. Zachęcamy też do odbycia Spowiedzi świętej. Od wtorku do soboty istnieje możliwość przystąpienia do Komunii Świętej oraz skorzystania ze spowiedzi w godzinach 16.00-17.00. Nasza świątynia – kruchta górnego kościoła – jest otwarta w tygodniu w godzinach: 9.00-16.00.
 4. Zgodnie z decyzją biskupa Wiesława Meringa zaplanowane na maj I Komunie Święte zostają przesunięte w czasie. W naszej parafii tegoroczna I Komunia Święta odbędzie się w niedzielę 27 września o godzinie 10.30.
 5. Do soboty włącznie, po wieczornej Mszy Świętej, odmawiamy nowennę przez Świętem Miłosierdzia Bożego, które przypada w przyszłą niedzielę (19 kwietnia). Niestety, w tym roku w to święto nie będzie tradycyjnej Eucharystii o godzinie 15.00 na naszym cmentarzu. Sprawowana natomiast będzie w intencji naszych zmarłych Msza Święta o godzinie 16.00 w kościele. Eucharystia ta zostanie poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia – w intencji zmarłych. Zachęcamy do oglądania transmisji i duchowej łączności.
 6. Przypominamy, iż w związku z utrudnieniami kolportażu prasy, tygodnik Idziemy w czasie pandemii dostępny jest tylko w wersji elektronicznej. Można go nabyć pod adresem: https://eprasa.pl/news/idziemy . Zachęcamy do lektury.
 7. Niech Zmartwychwstały Pan błogosławi nam wszystkim!

 ks. Sebastian Osiński, proboszcz

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie,
taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie:
co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: 
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy
z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz
i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

WIELKA SOBOTA – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

WIELKA SOBOTA – WIGILIA
PASCHALNA

Przeżywamy dziś w liturgii świętą noc paschalną. Jest to jedyna, niepowtarzalna noc, gdyż właśnie tej nocy Chrystus-nasza Pascha – przeszedł ze śmierci do życia. Dzisiejszej nocy Chrystus zmartwychwstał i wyzwolił nas z niewoli grzechu i śmierci wiecznej. Dlatego otwiera nam bramę nowego życia.
Ze względu na szczególny charakter tej nocy chrześcijanie czuwają, modlą się i wielbią Boga za dzieła których On dokonał w całej historii zbawienia i dokonuje w naszym życiu. Podczas tej nocy niech nam towarzyszy postawa modlitwy, gotowości i czuwania, abyśmy umocnili się w nadziei, że otrzymany udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią. 

Płonący paschał z wyrytym krzyżem, pięcioma otworami, rokiem bieżącym oraz greckimi literami ALFA i OMEGA jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa.

Zapraszamy do włączenia się w przeżywanie Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 20.00, która transmitowana będzie na kanale YouTube naszej Parafii:

https://www.youtube.com/watch?v=tXBeInZ5IaM

 

CARITAS

W Wielki Czwartek, 9.04.2020 r. kapłani posługujący w Parafii Ducha Świętego, dzięki wsparciu Caritas Diecezji Włocławskiej odwiedzili osoby najbardziej potrzebujące z naszej wspólnoty parafialnej. W tym trudnym czasie obdarowali paczkami osoby starsze, chore, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Księża, jako wolontariusze naszej parafii dostarczyli paczki żywnościowe dla 22 seniorów. Prócz podstawowych produktów spożywczych, obdarowani odnaleźli w nich cukrowe baranki wielkanocne oraz specjalnie wydane na tę okazję modlitewniki.

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiwa