Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Czerwiec 2019

Prymicje ks. Wiktora Ignaczaka

Dnia 23 czerwca 2019 roku Mszy Świętej o godz. 12.00 przewodniczył ks. Neoprezbiter Wiktor Ignaczak, który we wrześniu 2018 r. i w Wielkim Poście 2019 r. odbywał praktyki duszpasterskie w naszej Parafii jako diakon. Słowa powitania skierował do ks. Wiktora, jego rodziców i babci oraz do wszystkich zebranych ks. kan. Sebastian Osiński – Proboszcz Parafii. Homilię wygłosił ks. Bartłomiej Pyka – wieloletni przyjaciel ks. Prymicjanta. Po Mszy Świętej i złożeniu życzeń przez delegacje Parafii miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Serca Pana Jezusa i procesja Eucharystyczna. 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 30.06.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 30 VI 2019 roku – XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. W tym tygodniu w liturgii: we wtorek (2.07) – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, w środę (3.07) – święto świętego Tomasza Apostoła, w sobotę (6.07) – wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.
  Przed nami I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Osoby chore i starsze odwiedzimy w piątek (5.07) od godziny 9.00. Spowiedź I-piątkowa od godziny 17.30. W sobotę (6.07) o godzinie 17.15 w dolnym kościele obędzie się modlitwa różańcowa Koła Żywego Różańca.
 1. Zwracamy uwagę na fakt, iż w lipcu i sierpniu Msze Święte wieczorne sprawowane są w dni powszednie o godzinie 18.00. Kancelaria parafialna w miesiące wakacyjne czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 18.30-19.30.
 2. W dniach 25-27 czerwca – wraz z 50-osobową grupą – wzięliśmy udział w pielgrzymko-wycieczce na Pomorze oraz promem do Szwecji. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za dobrą atmosferę i życzliwość! W tym tygodniu (w czwartek) około 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży zaangażowanych w życie parafialne uda się (pod kierunkiem ks. Jakuba) na wycieczkę do Uniejowa (m. in. na termy) oraz do Chełmna nad Nerem, aby zwiedzić miejsce dawnego Obozu Koncentracyjnego Kulmhof. Wyjazd ten możliwy jest dzięki środkom pozyskanym przez dzieci i młodzież przy okazji kolędy oraz ze sprzedaży ręcznie wykonywanych ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych.
 3. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy.
 4. Zgodnie z prośbą biskupa Wiesława Meringa, wychodząc ze świątyni (pod chórem) możemy złożyć podpis (z podaniem własnego imienia i nazwiska, adresu zamieszania oraz numeru PESEL) pod projektem ustawy stworzonym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”.
 5. Serdecznie dziękujemy za wspólnotę modlitwy! Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i życzymy spokojnego i bezpiecznego tygodnia. W sposób szczególny pamiętamy o Solenizantach, Jubilatach tego tygodnia i o naszych Gościach!
 6. W dniu jutrzejszym o godzinie 9.30 odbędzie się Msza Święta pogrzebowa Śp. Aleksandry Kowalewskiej (l. 87). Łączymy się z bliskimi zmarłej i prosimy dla niej o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

„Nie daj się oszukać”

W ramach projektu pt. „Zdrowo i aktywnie”, realizowanego przez Fundację Caietanus, dziś (27.06.2019 r.) w Parafialno-Osiedlowym Klubie Seniora odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji we Włocławku: specjalistą z Wydziału Prewencji p. Edytą Olszewską, asp. Eweliną Reszczyńską i st. sierż. Katarzyną Jaworską w celu przeszkolenia w sytuacji próby wyłudzenia pieniędzy na tzw. „metodę na wnuczka”. Przedstawiciele Policji w sposób bardzo obrazowy pokazali jak wygląda owa metoda i w jaki sposób sobie z nią poradzić. Przestrzegli, że każdy taki przypadek należy zgłaszać na Policję pod numer 997 lub na numer alarmowy 112. 

Serdecznie dziękujemy Paniom z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku za przybycie i ukazanie nam problemu, a także metod walki z oszustami.

Projekt pt. „Zdrowo i aktywnie” dofinansowany jest ze środków Gminy Miasto Włocławek.

„Zdrowo i aktywnie” w Parafialno-Osiedlowym Klubie Seniora

W Parafialno-Osiedlowym Klubie Seniora trwa, realizowany przez Fundację Caietanus ze środków Gminy Miasto Włocławek, program pt. „Zdrowo i aktywnie”.  Kolejne spotkanie skupione było wokół wagi i oceny masy ciała BMI. Dietetyk Pani Basia Gralewska wykonała odpowiednie pomiary oraz przekazała niezbędne wskazówki jak zniwelować złe nawyki żywieniowe, w celu podtrzymania dobrej kondycji zdrowotnej. Zaprezentowano również kilka przykładów obniżenia kaloryczności potraw. Obyła się także degustacja przygotowanych potraw.

Kolejny punkt realizowanego projektu „Zdrowo i aktywnie” będzie miał miejsce w czwartek (27.06) o godzinie 14.00 w Świetlicy Oratorium. Tym razem będziemy mieli możliwość spotkania się z funkcjonariuszami Policji. Tematem przewodnim spotkania będzie bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy (nie tylko klubowiczów Parafialno-Osiedlowego Klubu Seniora). Ostatnio pojawia się tak wiele zagrożeń, których ofiarami padają osoby starsze i samotne. Warto wiedzieć, w jaki sposób ustrzec się przed tym zjawiskiem.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 23.06.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 23 VI 2019 roku – XII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek (24.06) – Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, w piątek (28.06) – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w sobotę (29.06) – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Składane tego dnia na tacę ofiary przeznaczane są na potrzeby Stolicy Apostolskiej – w ramach tzw. świętopietrza).
W czwartek (27.06) – który będzie ostatnim dniem procesji eucharystycznych po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – na zakończenie Mszy Świętych (o godzinie 6.30 – w Karmelu i 17.00 – w kościele) dokonamy błogosławieństwa wianków i ziół. Prosimy i ich przyniesienie.

Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe, które (do 30 czerwca) odbywają się po wieczornych Mszach Świętych, dzisiaj – po Sumie.

2. W dzisiejszą niedzielę – o godzinie 12.00 – Mszę Świętą Prymicyjną (z udziałem swoich Najbliższych) będzie sprawował w naszym kościele ks. Wiktor Ignaczak. Dziękujemy ks. Wiktorowi za obyte u nas praktyki duszpasterskie i życzymy mu wielu łask Bożych w pełnieniu posługi kapłańskiej. Jednocześnie informujemy, iż decyzją władz Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, we wrześniu tego roku i w Wielkim Poście 2020 roku, praktyki duszpasterskie będzie odbywał w naszej parafii diakon Łukasz Kołodziejczak. Nasz nowy diakon będzie obecny także na dzisiejszej uroczystości prymicyjnej ks. Wiktora.

3. Biskup włocławski Wiesław Mering w Odezwie w sprawie modlitwy wynagradzającej za akty profanacji w Polsce apeluje do nas: W niedzielę 23 czerwca, przebłagajmy publicznie Boga za popełnione bluźnierstwa, śpiewając z wiarą i gorliwością we wszystkich kościołach i kaplicach naszej diecezji, po każdej Mszy św., słowa suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny”. Modlitwa przebłagalna będzie odprawiana – na zakończenie dzisiejszych Mszy Świętych – także w naszej świątyni parafialnej oraz w kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych.

4. Fundacja Caietanus, w ramach realizowanego w Parafialno-Osiedlowym Klubie Seniora projektu pt. „Zdrowo i aktywnie”, zaprasza w czwartek (27.06) o godzinie 14.00 do Świetlicy Oratorium. Tym razem odbędzie się spotkanie z funkcjonariuszami Policji. Tematem przewodnim spotkania będzie bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy (nie tylko klubowiczów Parafialno-Osiedlowego Klubu Seniora). Ostatnio pojawia się tak wiele zagrożeń, których ofiarami padają osoby starsze i samotne. Warto wiedzieć, w jaki sposób ustrzec się przed tym zjawiskiem. Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Włocławek.

5. W dniach 25-27 czerwca udajemy się wraz z około 50-osobową grupą parafian (głównie członków Koła Żywego Różańca) na pielgrzymko-wycieczkę na Pomorze oraz promem do Szwecji. Wszystkim uczestnikom życzymy bezpiecznego podróżowania!

6. Organizowane przez naszą Świetlicę Oratorium półkolonie dla dzieci i młodzieży rozpoczną się od 1 lipca. Obecnie trwają prace remontowe Sali Ciszy w świetlicy. Dziękujemy Pracownikom i Przyjaciołom Świetlicy za ich trud i poświęcenie!

7. Zgromadzenie Braci Pocieszycieli organizuje 23. Pielgrzymkę Rowerową Włocławek-Jasna Góra-Licheń-Włocławek w dniach od 8 do 17 lipca. Więcej informacji znajdziemy na tablicy ogłoszeń przy wyjściu z kościoła.

8. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy. Zachęcamy do lektury.

9. Serdecznie dziękujemy za wspólnotę modlitwy! Wszystkich serdecznie pozdrawiamy – szczególnie Ojców (w ich dzisiejsze Święto), Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia oraz Gości. Nauczycielom, młodzieży i dzieciom oraz ich bliskim życzymy bezpiecznych wakacji, w czasie których niech nie zabraknie także niedzielnej Mszy Świętej.

10. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Elżbiety Marii Romaniuk (l. 83). Łączymy się z bliskimi zmarłej i prosimy dla niej o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

 ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

20 czerwca 2019 roku przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – w tradycji nazywaną Bożym Ciałem. Tego dnia uroczystej Mszy Świętej w naszej świątyni przewodniczył ks. kan. Dionizy Lewandowski. Homilię wygłosił ks. Patryk Sękowski, w której podkreślił, że właśnie dziś „puka do drzwi naszych domów, specjalny Gość – Jezus Chrystus, który przychodzi, aby zobaczyć gdzie i jak mieszkamy”. Wskazał także na 3 ważne szczegóły, które pomagają bardziej zrozumieć tajemnicę tej uroczystości: wiara w to, że Jezus wychodzi do nas pierwszy, szacunek wobec osoby Jezusa utajonego w białej Hostii i szacunek wobec każdego człowiek

Po Mszy Świętej miała miejsce procesja z Najświętszym Sakramentem do 4 ołtarzy, które rozmieszczone były na terenie naszego Osiedla: na rogu ulic Kościelnej i Pszczelej (Siostry Karmelitanki), na ul. Pszczelej 20 (Dom Dziecka Paulinka), na ul. Parkowej i na schodach kościoła. Przy czwartym ołtarzu  za przebieg uroczystości i zaangażowanie wielu grup parafialnych m. in. Koła Żywego Różańca, asysty, chórowi parafialnemu, LSO wyraził Ks. kan. Sebastian Osiński – Proboszcz naszej Parafii. Wyraził wdzięczność, iż mimo tropikalnych upałów tak wielu Parafian przybyło dziś do świątyni, aby razem oddać cześć i uwielbienie Jezusowi Chrystusowi. 

Tego dnia swoje święto obchodziły również dzieci, które w zeszłym roku przystąpiły w naszej świątyni do I Komunii  Świętej. Dziękujemy szczególnie właśnie im za włączenie się we wspólną modlitwę: dziewczynkom za sypanie kwiatkami przed Najświętszym Sakramentem, a chłopcom za włączenie się w asystę liturgiczną. 

Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych do Świnic Warckich

Dnia 18 czerwca 2019 w Świnicach Warckich, miejscu narodzin i chrztu Heleny Kowalskiej – św. Faustyny odbył się Diecezjalny Dzień Dzieci Pierwszokomunijnych. Z naszej Parafii pod opieką ks. Patryka również wyruszyła grupa dzieci i osób dorosłych, aby tam dziękować za dar Eucharystii. Optymizm i energia dzieci pierwszokomunijnych ukazała się po przybyciu do ołtarza polowego przy świątyni. Tam, przy akompaniamencie zespołu „Jordan” ze Zduńskiej Woli wspólnie uwielbialiśmy Pana Boga śpiewem i tańcem. Punktem centralnym była Msza  Święta sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego. Homilię wygłosił ks. prał. Michał Krygier, który ukazał, jak piękne jest serce człowieka, jeżeli nie jest z kamienia, oraz gdy nasze oczy nie są zasłonięte przyziemnymi rzeczami takimi jak: komputer, komórka czy jedzenie.

W drodze powrotnej grupa pielgrzymkowa zatrzymała się na chwilę relaksu na Termach w Uniejowie, gdzie przez ponad 2 godziny mogliśmy korzystać z licznych atrakcji, które się tam znajdują. 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pielgrzymko-wycieczce 🙂


Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała – 17 czerwca 2019 roku

Parafia Ducha Świętego we Włocławku

(kościół dolny – kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy)

17 czerwca 2019 roku (poniedziałek) godzina 19.00

Mszy Świętej oraz modlitwom adoracyjnym przewodniczył będzie

ojciec Marek Matyszek, klaretyn.


Bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 16.06.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 16 VI 2019 roku

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

 1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek (17.06) – wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, w czwartek (20.06) – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w piątek (21.06) – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi (Patrona naszego Biskupa Ordynariusza Wiesława Alojzego Meringa – pamiętajmy w modlitwie o Solenizancie).
 2. W poniedziałek – 17.06 – o godzinie 19.00 w dolnym kościele sprawowana będzie ostatnia przed wakacjami Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała, której przewodniczył będzie o. Marek Matyszek.
 3. Dobiega końca rok szkolny 2018/2019. Zapraszamy Pracowników oraz Uczniów Szkoły Podstawowej numer 19 na Mszę Świętą z racji zakończenia roku szkolnego – w środę (19.06) o godzinie 8.00. Wyraźmy Bogu wdzięczność dany nam za czas nauki i prośmy o bezpieczne wakacje!
 4. Porządek Mszy Świętych w Uroczystość Bożego Ciała (20.06) przedstawia się następująco: 7.30 (Karmel), kościół – 9.00 i 10.30 – uroczysta Eucharystia z procesją do czterech ołtarzy. Zapraszamy do czynnego włączenia się w Uroczystość oraz jej Oktawę Chór Parafialny, Asystę Liturgiczną, dziewczynki sypiące płatki kwiatków. Już teraz dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie czterech ołtarzy: Siostrom Karmelitankom – I ołtarz, Siostrom Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny wraz ze wspólnotą Domu Dziecka „Paulinka” – II ołtarz, Wspólnocie Koła Żywego Różańca (pod kierunkiem ks. Jakuba) – III ołtarz oraz Siostrom Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi – IV ołtarz.
 5. Tradycyjnie, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Mszy Świętej o godzinie 10.30, swoją Komunię Świętą Rocznicową będą przeżywały dzieci, które w ubiegłym roku przyjęły w naszej parafii I Komunię Świętą. Zapraszamy dzieci (w białych albach) wraz z ich najbliższymi do wspólnej modlitwy. Spowiedź święta dla dzieci rocznicowych i ich rodziców (opiekunów) odbędzie się w poniedziałek (17.06) o godzinie 16.00.
 6. W przyszłą niedzielę – 23 czerwca – o godzinie 12.00 Mszę Świętą Prymicyjną będzie sprawował w naszym kościele Ks. Neoprezbiter Wiktor Ignaczak. Ks. Wiktor (jako diakon) odbywał w naszej parafii – w ostatnim roku swej formacji seminaryjnej – praktyki duszpasterskie (we wrześniu 2018 roku i w Wielkim Poście 2019 roku). Bardzo serdecznie zapraszamy na Eucharystię, na zakończenie której każdy uczestnik liturgii otrzyma specjalne indywidualne błogosławieństwo (poprzez nałożenie na głowę rąk), wraz z pamiątkowym obrazkiem. Pamiętajmy też w modlitwach o nowych kapłanach naszej diecezji.
 7. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe, które odbywają się po wieczornych Mszach Św.
 8. We wtorek 18 czerwca – pod kierunkiem ks. Patryka – grupa dzieci i osób dorosłych z naszej parafii wyjeżdża do Świnic Warckich (miejsca narodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej) na Diecezjalne Spotkanie Dzieci Pierwszokomunijnych. W drodze powrotnej utrudzeni pielgrzymi zatrzymają się również na Termach Uniejów. Życzymy bezpiecznej i radosnej pielgrzymko-wycieczki.
 9. W imieniu organizatorów zapraszamy na jubileuszowy X Koncert „UWIELBIENIE”, który odbędzie się w Uroczystość Bożego Ciała (20.06) w parku im. H. Sienkiewicza we Włocławku o godzinie 20.00. Wstęp na koncert jest wolny.
 10. Bardzo dziękujemy za złożone w minioną niedzielę w ramach tacy gospodarczej ofiary. Zebrano kwotę w wysokości 5, 200 złotych. W ostatnim czasie została podświetlona płaskorzeźba Ducha Świętego w ołtarzu głównym świątyni. Trwają prace remontowe Sali Ciszy w Świetlicy Oratorium. Za wsparcie dziękujemy Fundacji Orange, Grupie AA „Za Piecem”, Parafialnej Akcji Charytatywnej oraz firmie Arteks. Półkolonie dla dzieci w Świetlicy ORATORIUM rozpoczną się od 1 lipca.
 11. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy. Zachęcamy do lektury.
 12. Serdecznie dziękujemy za wspólnotę modlitwy! Wszystkich serdecznie pozdrawiamy – szczególnie Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia oraz Gości. Nauczycielom, młodzieży i dzieciom życzymy bezpiecznych wakacji, w czasie których niech nie zabraknie także niedzielnej Mszy Świętej.
 13. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Marianny Skrzypińskiej (l. 93) i Śp. Ludwiki Paluszkiewicz (l. 80). W poniedziałek o godz. 9.30 odbędzie się pogrzeb Śp. Elżbiety Marii Romaniuk (l. 83). Łączymy się z bliskimi zmarłych i prosimy dla nich o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

 ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Odpust Parafialny

Dnia 9 czerwca 2019 roku w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nasza Wspólnota przeżywała odpust Parafialny. Tego dnia Sumie odpustowej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Jego Magnificencja ks. prał. Jacek Szymański – rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

W homilii kaznodzieja zaznaczył, że podobnie jak 2000 lat temu Apostołowie oczekiwali Ducha Świętego, tak i dziś zebraliśmy się w tym Wieczerniku, aby oczekiwać darów Tego, który jest ramieniem Boga Ojca. 

Pod koniec Mszy Świętej życzenia kapłanom z okazji jubileuszy święceń złożyli przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza i Koła Żywego Różańca. Po życzeniach nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym odmówiona została Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa – z okazji nabożeństwa czerwcowego. Po Litanii odbyła się procesja Eucharystyczna, po której odśpiewaliśmy dziękczynne Te deum laudamus. 

Całość liturgii uświetnił chór parafialny pod batutą ks. Jakuba Nowakowskiego oraz p. Ryszarda Augustyniaka oraz zespół „Na duchową nutę”

Wszystkim i każdemu z osobna za wspólnotę modlitwy serdecznie dziękujemy! 🙂

 

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiwa