Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Maj 2019

„Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone”

„Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone. Chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki” – słowami tej maryjnej pieśni rozpoczęło się w dniu 29 maja 2019 r. ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe poza świątynią, które odbyło się przy figurze Matki Bożej przy ulicy Jana Pawła II 96. Nabożeństwu przewodniczył ks. Proboszcz- kan. Sebastian Osiński, który powitał wszystkim i serdecznie podziękował za to, iż tak licznie zgromadzeni wierni oddali cześć tej, która jest naszą Najlepszą Matką.

W tym roku podjęliśmy inicjatywę, aby w każdą środę maja gromadzić się przy figurach i kapliczkach maryjnych znajdujących się na terenie naszej Parafii. Nabożeństwa te gromadziły bardzo wiele osób: dzieci, młodzież, ludzi starszych. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za udział w modlitwie Litanią Loretańską, w której polecaliśmy sprawy naszej Parafii, nasze osobiste, ale także modliliśmy się o nowe i święte powołania do służby Bożej.

   

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 26.05.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 26 V 2019 roku

 VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. W tym tygodniu w liturgii: w środę (29.05) – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, w piątek (31.05) – Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w sobotę (1.06) – wspomnienie św. Justyna.
W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Krzyżowe, podczas których modlimy się o dobre urodzaje oraz w intencji krajów głodujących.
W piątek – 31 maja – rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która dla naszej parafii jest dniem ODPUSTU. W tym roku Sumie odpustowej – 9 czerwca o godzinie 12.00 – przewodniczył będzie i wygłosi Słowo Boże ks. prał. dr hab. Jacek Szymański, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
W najbliższy piątek o godzinie 19.00 w dolnym kościele sprawowana będzie – pod przewodnictwem o. Marka Matyszka – Msza Święta o uzdrowienie duszy i ciała. Po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa uwielbienia i wstawiennicza.
Przed nami I sobota miesiąca. Na godzinę 17.15 zapraszamy Koło Żywego Różańca na modlitwę różańcową w dolnym kościele. Po Eucharystii – która sprawowana będzie w górnym kościele o godzinie 18.00 – spotkanie w Świetlicy ORATORIUM.
W najbliższą niedzielę – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

2. Zapraszamy na ostatnie już w tym roku nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwa odbywają się każdego dnia po wieczornej Mszy Świętej. W środę (29 maja) o godzinie 18.00 nabożeństwo odbędzie się poza świątynią – przed figurą Matki Najświętszej przy Al. Jana Pawła II 96. Od soboty (także po wieczornych Eucharystiach) rozpoczniemy nabożeństwa czerwcowe – ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

3. Kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży z naszej parafii – pod kierunkiem ks. Jakuba – uda się w najbliższą sobotę na XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Pamiętajmy w modlitwie o naszej młodzieży!

4. Dzisiaj ostatnia niedziela miesiąca. Parafialna Akcja Charytatywna – przy wyjściu ze świątyni – zbiera ofiary na pomoc najbiedniejszym. Dziękujemy za wsparcie!

5. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy, wraz z diecezjalnym dodatkiem Ład Boży oraz książkę autorstwa pana Zbigniewa Jankowskiego pt. Mielęcin, Michelin – szkice z dziejów osiedla i okolic.

6. Serdecznie dziękujemy za wspólnotę modlitwy! Wszystkich pozdrawiamy – szczególnie Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia. Z racji dzisiejszego Święta szczególnej opiece Boga polecamy wszystkie Mamy!

7. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Jana Edwarda Kwaśniewskiego (l. 81) oraz Śp. Jana Matykiewicza (l. 81). Łączymy się z bliskimi osób zmarłych, dla których prosimy o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz i m dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Biały Tydzień dzieci pierwszokomunijnych

Piątek 24 maja 2019 r. był ostatnim dniem Białego Tygodnia dzieci, które 19 maja w naszej Parafii przystąpiły do I Komunii Świętej. Tego dnia w homilii ks. wikariusz Jakub skupił się na tym czym jest powołanie i do czego człowiek zostaje zaproszony przez kochającego Ojca – Boga. Dalej zaznaczył, iż dwa połączone ze sobą serca, które dzieci mają otrzymać wraz z pamiątkowym obrazkiem przyjęcia po raz pierwszy Komunii Świętej, są wyrazem jedności i bliskości z Jezusem Chrystusem obecnym nie tylko w Eucharystii ale i w Słowie Bożym. Na koniec Mszy Świętej ks. proboszcz – kan. Sebastian Osiński wraz z ks. wikariuszami Patrykiem i Jakubem oraz przy udziale pani katechetki Andżeliki Uzarczyk rozdali dzieciom pamiątkowe obrazki i serca.

Wszystkim dzieciom, które przyjęły po raz pierwszy Jezusa Eucharystycznego do swojego serca życzymy obfitości Bożych darów! 🙂

ŚWIĘTA MARYJO – MÓDL SIĘ ZA NAMI!

„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie – opiekój się nami” (pis. oryg.), takie wezwanie przyświeca kapliczce, przy której 22 maja 2019 r. o godzinie 18.00 zebrali się wierni naszej michelińskiej parafii, aby zawierzyć swoje życie – troski i radości – Matce Bożej poprzez śpiew Litanii Loretańskiej. Kapliczka, przy której zgromadziliśmy się pod przewodnictwem księdza proboszcza Sebastiana i księdza wikariusza Patryka jest najstarszą, jaka znajduje na terenie naszej parafii. Została ona wzniesiona przy ulicy Jaworowej w 1958 roku. Nabożeństwo majowe zgromadziło wielu wiernych: starszych, jak i młodszych. Obecni byli także reprezentanci dzieci, które w niedzielę 19 maja po raz pierwszy przyjęły Jezusa Chrystusa Eucharystycznego w naszej parafii. Wszystkim obecnym dziękujemy za miłą atmosferę i wspólnotę modlitwy!

I KOMUNIA ŚWIĘTA

19 maja 2019 r. był dla naszej Parafii uroczystym i szczególnym dniem, ponieważ 40-sto osobowa grupa dzieci z naszej Parafii poraz pierwszy przyjęła Pana Jezusa do swojego serca w postaci Chleba i Wina. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej ks. kan Sebastian Osiński – Pasterz naszej Michelińskiej Owczarni pobłogosławił i poświęcił dzieciom śnieżnobiałe alby i medaliki. Dzieci poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo, po czym rodzice uczynili znak krzyża świętego na czole swojego dziecka, w ten sposób przypominając również sakrament chrztu świętego. Podczas homilii ks. Proboszcz zauważył jak ważny jest dzień I Komunii Świętej i jak cenny dar otrzymują dzieci, przyjmując Jezusa – swojego Przyjaciela do serca.   Wspomniał także o swojej I Komunii Świętej, ukazując pamiątkę tego dnia – jaką był obrazek z wizerunkiem Matki Bożej.
Zaznaczył, że ta pamiątka towarzyszy mu przez całe życie. W ten sposób poprosił dzieci, aby nigdy nie zapomniały, że Chrystus, który przychodzi dziś do ich serca jest ich Najlepszym Skarbem i Przyjacielem.
Na koniec Mszy Świętej dzieci otrzymały chleb, którym podzieliły się ze swoimi bliskimi.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 19.05.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 19 V 2019 roku

 V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 1. W tym tygodniu w liturgii: w piątek (24.05) – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych.
 2. Dzisiaj – na Mszy Świętej o godzinie 10.30 – ponad 40-osobowa grupa dzieci z naszej parafii przystąpi po raz pierwszy do Komunii Świętej. Pamiętajmy w modlitwie o tych dzieciach i ich najbliższych. Do piątku (włącznie) dzieci – obchodząc swój biały tydzień – będą uczestniczyły (w albach I-komunijnych) w Mszach Świętych o godzinie 17.00.
 3. Tradycyjnie, Komunia Święta Rocznicowa (obecnych uczniów klas czwartych) odbędzie się w naszej parafii w Boże Ciało (w tym roku przypadające 20 czerwca).
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwa odbywają się każdego dnia po wieczornej Mszy Świętej. W środę (22 maja) o godzinie 18.00 nabożeństwo odbędzie się poza świątynią – przed starą kapliczką z Matką Najświętszą przy ul. Jaworowej 38.
 5. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wyjazd na XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000, które będzie miało miejsce 1 czerwca. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem: Wiesz, że Cię kocham. Osoby chętne na wyjazd proszone są o zgłaszanie się do ks. Jakuba lub w kancelarii parafialnej.
 6. W czwartek 23 maja o godz. 18.00 w pomieszczeniach Świetlicy Oratorium (w ramach Parafialno-Osiedlowego Klubu Seniora) odbędzie się pierwsze spotkanie realizowanego przez Fundację Caietanus (dofinansowanego przez Gminę Miasto Włocławek) projektu pt. Zdrowo i aktywnie. W ramach projektu przewidziane są cykliczne spotkania dotyczące zdrowego odżywiania, zastosowania ziół, poprawy kondycji zdrowotnej i bezpieczeństwa seniorów w dzisiejszym świecie.
 7. Dziękujemy za złożone w minioną niedzielę – w ramach tacy gospodarczej – ofiary. Zebrano 4, 290 złotych.
 8. Klub Polonia Christiana we Włocławku zaprasza na wykład otwarty p.t. Czy polska polityka potrzebuje ludzi sumienia?, który wygłosi prof. Grzegorz Kucharczyk. Wykład odbędzie się 22 maja (środa) o godz. 19.00 w Auli Muzeum Diecezjalnego przy Placu Kopernika 3 we Włocławku.
 9. Dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zapraszają na I Piknik Rodzinny, który odbędzie się przy szkole w Warząchewce Polskiej w sobotę 25 maja w godzinach 10.00-14.00
 10. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy, wraz z diecezjalnym dodatkiem Ład Boży. Na pierwszej stronie Ładu Bożego znajdziemy – opatrzoną zdjęciami – relację z Mszy Świętej jubileuszowej, którą 5 maja sprawował w naszej parafii ks. bp Wiesław Mering. Możemy także jeszcze nabyć jubileuszowe pamiątki związane z naszą parafią i świątynią (różnej wielkości drewniane makiety kościoła, kubki z wizerunkiem świątyni oraz niemal ostatnie egzemplarze książki autorstwa pana Zbigniewa Jankowskiego p.t. Mielęcin, Michelin – szkice z dziejów osiedla i okolic.
 11. Serdecznie dziękujemy za wspólnotę modlitwy! Wszystkich pozdrawiamy – szczególnie Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia. W przyszłą niedzielę będziemy świętowali Dzień Matki. Niech Duch Święty prowadzi nas swą MOCĄ!
 12. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. s. Albany (Janiny) Falkowskiej (l. 70) oraz Śp. Tadeusza Ryszarda Szulca (l. 68). Łączymy się z bliskimi osób zmarłych, dla których prosimy o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz i m dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 12.05.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 12 V 2019 roku

 IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

 1. W tym tygodniu w liturgii: we wtorek (14.05) – święto św. Macieja Apostoła; w czwartek (16.05) – święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.
 2. Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy efektu pracy osobom zaangażowanym w organizację I Michelińskiego Pikniku Rodzinnego, który odbył się w sobotę 11 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 19. Dziękujemy także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wizytacji kanonicznej ks. biskupa Wiesława Meringa, bierzmowania oraz jubileuszu 80-lecia naszej parafii – które odbyły się w minioną niedzielę.
 3. Za tydzień w niedzielę – 19 maja – na Mszy Świętej o godzinie 10.30 grupa dzieci z naszej parafii przystąpi po raz pierwszy do Komunii Świętej. Otoczmy modlitwą nasze dzieci i ich rodziny. Spotkanie organizacyjne dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się w kościele we wtorek – 14 maja – po wieczornej Mszy Świętej i nabożeństwie majowym (ok. godziny 17.40). Spowiedź święta dzieci i ich najbliższych w sobotę (18 maja) o godzinie 10.00.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwa odbywają się każdego dnia po wieczornej Mszy Świętej. W środę (15 maja) o godzinie 18.00 nabożeństwo odbędzie się poza świątynią – przed figurą Matki Bożej przy Al. Jana Pawła II 75B.
 5. W poniedziałek – 13 maja – po wieczornej Mszy Świętej odbędzie się pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie (różaniec i procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, podczas której odśpiewamy Litanię Loretańską). Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
 6. Z początkiem maja bieżącego roku Fundacja Caietanus rozpoczyna realizację projektu pt. Zdrowo i aktywnie, w którym wezmą udział osoby spotykające się w naszym Parafialno-Osiedlowym Klubie Seniora. W ramach projektu przewidziane są cykliczne spotkania dotyczące zdrowego odżywiania, zastosowania ziół, poprawy kondycji zdrowotnej, bezpieczeństwa seniorów w dzisiejszym świecie. Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Włocławek. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 maja o godz. 18.00 w pomieszczeniach Świetlicy Oratorium. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenia do Pani Mirosławy Wojciechowskiej lub w zakrystii.
 7. Dziękujemy za złożone dzisiaj – w ramach tacy gospodarczej – ofiary. Trwają prace związane z wykładaniem kostką brukową alejek na naszym cmentarzu i jego porządkowaniu oraz z remontem części kuchenno-gospodarczej i garażowej domu plebanijnego.
 8. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy oraz jubileuszowe pamiątki związane z naszą parafią i świątynią (różnej wielkości drewniane makiety kościoła, kubki z wizerunkiem świątyni oraz książkę autorstwa naszego parafianina pana Zbigniewa Jankowskiego Mielęcin, Michelin – szkice z dziejów osiedla i okolic).
 9. Serdecznie dziękujemy za wspólnotę modlitwy! Wszystkich pozdrawiamy – szczególnie Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia. Niech łaska dobrego Boga nas prowadzi!
 10. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Marii Troszczyńskiej (l. 78) oraz Śp. Jana Misztala (l. 82). Łączymy się z bliskimi osób zmarłych, dla których prosimy o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz i m dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Nabożeństwo majowe przed figurką Matki Najświętszej

W tym roku – raz w tygodniu (w środę) – nabożeństwo majowe odbywa się poza naszym kościołem parafialnym, przed wskazaną w ramach niedzielnych ogłoszeń figurą Matki Najświętszej, znajdującą się na terenie naszej parafii. Pierwsze tego typu nabożeństwo odbyło się 8 maja o godzinie 18.00 przed kapliczką przy ul. Skrajnej 44A – na terenie posesji Państwa Gabryel. Dziękujemy serdecznie gospodarzom miejsca za gościnność oraz wszystkim uczestnikom nabożeństwa z wspólnotę modlitwy!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 5.05.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 5 V 2019 roku

 III NIEDZIELA WIELKANOCNA – WIZYTACJA KANONICZNA

 1. W dniu dzisiejszym przeżywamy w naszej parafii wizytację kanoniczną, którą przeprowadza Pasterz Diecezji Włocławskiej – bp Wiesław Mering. Wizytacja połączona jest z udzieleniem – podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 – młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania. Eucharystia ta jest jednocześnie jubileuszowym dziękczynieniem za 80 lat istnienia naszej parafii.
  Ksiądz Biskup dokona błogosławieństwa zamieszczonego w tych dniach w prezbiterium symbolu Ducha Świętego, który patronuje naszej parafii. Gołębica została wykonana w ceramice i jest pokryta specjalnym 24 karatowym złotem. Jej autorem jest Pan Janusz Bisaga. Bardzo serdecznie dziękujemy za ten dar ks. wikariuszowi Jakubowi Nowakowskiemu, który w ten sposób składa Bogu dziękczynienie za powołanie kapłańskie – w zbliżającą się pierwszą rocznicę przyjęcia święceń prezbiteratu. Pasterz Diecezji dokona również błogosławieństwa figury Świętego Józefa – patrona rodzin, który (wraz z postumentem) jest darem ołtarza od młodzieży bierzmowanej i jej najbliższych. Dziękujemy!
 1. W tym tygodniu w liturgii: w poniedziałek (6.05) – święto św. Apostołów Filipa i Jakuba; w środę (8.05) – uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski (dzień imienin bp. Stanisława Gębickiego).
 2. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwa odbywają się każdego dnia po wieczornej Mszy Świętej. W tym roku podjęliśmy inicjatywę, aby raz w tygodniu (w środę) nabożeństwo odbyło się poza świątynią, przed wskazaną wcześniej figurą Matki Bożej, znajdującą się na terenie naszej parafii. W środę 8 maja o godzinie 18.00 nabożeństwo majowe odbędzie się przed figurą Matki Bożej przy ul. Skrajnej 44A (na terenie posesji Państwa Gabryel). Podczas nabożeństw majowych modlimy się szczególnie w intencji powołań do służby Bogu w Jego Kościele.
 3. Spotkanie egzaminacyjne z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Świętej odbędzie się w kościele we wtorek – 7 maja – o godzinie 16.00.
 4. W sobotę 11 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 19 (ul. Szkolna 13) w godzinach 11.00-16.00 odbędzie się I MICHELIŃSKI PIKNIK RODZINNY. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w tym integrującym nasze osiedle przedsięwzięciu! Organizatorzy (do grona których ma zaszczyt należeć także nasza Parafia) przygotowują szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Spędźmy wspólnie ten czas w gronie rodziny, przyjaciół i sąsiadów!
 5. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika Idziemy oraz jubileuszowe pamiątki związane z naszą parafią i świątynią (różnej wielkości drewniane makiety kościoła, kubki z wizerunkiem świątyni oraz książkę autorstwa naszego parafianina pana Zbigniewa Jankowskiego pt. Mielęcin, Michelin – szkice z dziejów osiedla i okolic).
 6. Zgodnie z zarządzeniem biskupa Wiesława Meringa w dniu dzisiejszym w naszej diecezji po Mszach Świętych przeprowadzana jest zbiórka ofiar do puszek na rzecz wsparcia dotkniętych tragedią zamachów chrześcijan ze Sri Lanki. Dziękujemy za wsparcie tejże akcji.
 7. Serdecznie dziękujemy za wspólnotę modlitwy! Wszystkich pozdrawiamy – szczególnie Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia oraz Maturzystów. Niech światło Ducha Świętego nas prowadzi!

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Maj 2019
P W Ś C P S N
« Kwi   Cze »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa