Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Marzec 2019

PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH:

Niedziela – 31 Marca:

7.30 (Karmel) – Msza Święta z nauką ogólną

9.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką ogólną

10.30 (górny kościół) – Msza Święta z nauką ogólną

12.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką dla uczniów szkoły podstawowej

15.30 (górny kościół) – Gorzkie Żale

16.00(górny kościół) – Msza Święta z nauką ogólną
(po Mszy Świętej spotkanie rekolekcyjne z kandydatami do bierzmowania)

Poniedziałek – 1 Kwietnia:

9.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką i sakramentem namaszczenia chorych

9.50 (sala gimnastyczna – szkoła) – spotkanie rekolekcyjne dla uczniów klas 0-III

10.00 (dolny kościół) – Droga Krzyżowa i spotkanie rekolekcyjne dla uczniów klas IV-VI

11.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką dla uczniów klas 0-VI

11.00 (dolny kościół) – Droga Krzyżowa i spotkanie rekolekcyjne dla uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum

12.00 (górny kościół) – Msza Święta dla uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum

18.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką ogólną

Wtorek – 2 Kwietnia:

9.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką ogólną

9.50 (sala gimnastyczna – szkoła) – spotkanie rekolekcyjne dla uczniów klas 0-III

10.00 (górny kościół) – Nabożeństwo pokutne z nauką i spowiedź rekolekcyjna dla uczniów klas IV-VIII oraz III gimnazju

11.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką dla uczniów klas 0-VIII i III gimnazjum

18.00 (górny kościół) – Msza Święta z nauką ogólną – ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI

Rekolekcyjnemu skupieniu przewodniczyć będą bracia, ze zgromadzenia misjonarzy klaretynów.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 31.03.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 31 III 2019 roku
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Rozpoczynamy dzisiaj Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, którym przewodzą Bracia ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów z Wrocławia. Bardzo serdecznie witamy Drogich Rekolekcjonistów w naszej wspólnocie!
Rekolekcje potrwają do wtorku (2 kwietnia). Dzisiaj Msze Święte – z naukami ogólnymi – według stałego porządku niedzielnego. Na Eucharystii o godzinie 12.00 nauka rekolekcyjna dla uczniów szkół podstawowych, natomiast po Eucharystii o godzinie 16.00 spotkanie rekolekcyjne z kandydatami do bierzmowania.
W poniedziałek i we wtorek Msze święte z nauką ogólną dla dorosłych o godzinie 9.00 i 18.00. Jutrzejsza Eucharystia o godzinie 9.00 połączona będzie z obrzędem namaszczenia chorych.
Spowiedź święta – przez wszystkie dni rekolekcji – pół godziny przed każdą Eucharystią.
Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 19 spotkania rekolekcyjne będą odbywały częściowo w szkole i częściowo w kościele parafialnym – zgodnie z programem, który został podany do informacji w szkole.
Szczegółowy program rekolekcji znajdziemy na stornie internetowej parafii (www.duch-swiety.pl), profilu facebook (Parafia Ducha Świętego we Włocławku – Michelin) oraz na tablicach ogłoszeń pod chórem i przed kościołem.
2. W tym tygodniu:
* we wtorek – 2 kwietnia – 14. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II;
* 4 kwietnia – I czwartek miesiąca – dzień wdzięczności za sakrament kapłaństwa i Eucharystii oraz modlitwa o powołania i za powołanych do służby Bogu w Kościele;
* 5 kwietnia – I piątek miesiąca – z comiesięczną posługą sakramentalną do osób chorych i starszych udamy się od godziny 9.00; będzie to okazja do obycia przedświątecznej spowiedzi (dla osób, które nie korzystają z I-piątkowej posługi, a chciałyby aby odwiedził je przed świętami kapłan zostanie podany inny termin – bliżej świąt);
* 6 kwietnia – I sobota miesiąca – dzień szczególnych modlitw do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (na Mszach Świętych o godzinie 6.30 i 17.00 odnowienie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – osoby, które złożyły przyrzeczenia przynoszą ze sobą świece, o godzinie 16.15 – spotkanie modlitewne Koła Żywego Różańca, po Eucharystii agapa w Świetlicy ORATORIUM).
3. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: w piątek po wieczornej Eucharystii (ok. 17.30) Droga Krzyżowa; w niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 16.00 (ok. 16.50) Gorzkie Żale (dzisiaj Gorzkie Żale wyjątkowo o godzinie 15.30).
4. Przy wyjściu z kościoła możemy nabyć wykonane ręcznie bardzo ładne gipsowe świeczniki w formie kolorowych wielkanocnych jaj. Dochód ze sprzedaży każdego świecznika jest „cegiełką” na dofinansowanie wycieczki dla dzieci i młodzieży, które angażują się w życie parafialne. Cena jednego świecznika wynosi od 10 złotych.
5. Zachęcamy do pogłębiania swej wiedzy religijnej. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy” wraz z diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.
6. Serdecznie dziękujemy za niedzielną obecność w świątyni i wspólnotę modlitwy. Zapraszamy do uczestnictwa w parafialnych rekolekcjach wielkopostnych. Wszystkich pozdrawiamy – szczególnie Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia.
W poniedziałek – 8 kwietnia – swoje imieniny świętował będzie ks. kan. Dionizy Lewandowski. Uroczysta Msza Święta w intencji Solenizanta sprawowana będzie
w najbliższą niedzielę o godzinie 12.00.
7. W minionym tygodniu w naszej parafii odbyły się pogrzeby: Śp. Jakuba Arkadiusza Małachowskiego (l. 41), Śp. Adeli Adamskiej (l. 91) oraz Śp. ks. kan. Zygmunta Walczaka (l. 83). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłych i prosimy dla nich i zmarłych z naszych rodzin o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Koszyki Wielkanocne w Klubie Seniora

Dnia 27 marca 2019 roku, podczas spotkania  Osiedlowo-Parafialnego Klubu Seniora zostały wykonane koszyczki wielkanocne ale także przepiękne palmy z różnych ziół i kwiatów, które zostaną wykorzystane w Niedzielę Palmową. Nasze Drogie Seniorki swoją pracę wykonywały bardzo starannie, rzetelnie jak również z wielkim humorem, gdyż nie brakowało wesołych żartów i anegdot wielkanocnych. Główną pomysłodawczynią była p. Mirosława Wojciechowska, której wraz z cała grupą Seniorek dziękujemy za mile spędzony czas i wspaniałą atmosferę podczas całego spotkania.

Wszystkich Seniorów – „młodszy” i „starszych” zapraszamy do udziału w spotkaniach w naszym Osiedlowo-Parafialnym Klubie Seniora. Pozdrawiamy 🙂

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 24.03.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 24 III 2019 roku
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
2. Biskup pomocniczy Diecezji Włocławskiej – Stanisław Gębicki zwraca się z prośbą do wszystkich Diecezjan, o modlitwę w intencji o powrót do zdrowia Księdza Biskupa Wiesława Meringa, który w najbliższych dniach zostanie poddany zabiegowi w klinice w Bydgoszczy. Podczas ogłoszeń parafialnych odczytujemy dzisiaj treść niniejszego komunikatu. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Pasterzu!
3. W tym tygodniu:
* w poniedziałek – 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia oraz Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; podczas Mszy Świętych o godzinie 6.30 (w Karmelu) oraz o godzinie 17.00 (w dolnym kościele) będziemy mieli możliwość włączenia się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – osoby chętne do podjęcia tej inicjatywy otrzymają specjalne deklaracje;
* we wtorek – 26 marca – Dzień Modlitw za Więźniów;
* za tydzień 31 marca – w IV Niedzielę Wielkiego Postu (Niedziela Laetare – Radości) – rozpoczniemy nasze Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, które potrwają do wtorku (2 kwietnia); naszym ćwiczeniom rekolekcyjnym będą przewodzili bracia ze zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów z Wrocławia. W pierwszym dniu rekolekcji (31 marca) Msze Święte według porządku niedzielnego, o godzinie 12.00 nauka rekolekcyjna dla uczniów szkół podstawowych, natomiast po Eucharystii o godzinie 16.00 spotkanie rekolekcyjne z kandydatami do bierzmowania. Zmobilizujmy się do uczestnictwa w rekolekcjach, które są czasem świętym.
4. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: w piątek po wieczornej Eucharystii (ok. 17.30) Droga Krzyżowa; Gorzkie Żale w najbliższą niedzielę wyjątkowo o godzinie 15.30 (przed Mszą Świętą).
5. Od dzisiejszej niedzieli mamy możliwość nabycia – przy wyjściu z kościoła – wykonanych ręcznie gipsowych świeczników w formie kolorowych wielkanocnych jaj. Świeczniki te mogą ozdobić nasz świąteczny stół i być jednocześnie wyrazem jedności z parafią – wszak to właśnie we wspólnocie parafialnej dbamy o płomień naszej wiary. Inicjatywa ta ma także drugi ważny walor: dochód ze sprzedaży świeczników to jednocześnie „cegiełka” na dofinansowanie wycieczki dla dzieci i młodzieży, które angażują się w życie parafialne. Cena jednego świecznika wynosi od 10 złotych. Za inicjatywę przygotowania tych pięknych przedmiotów dziękujemy Pani Magdalenie Piaseckiej.
6. Dzieci, młodzież i wychowawcy Świetlicy ORATORIUM dziękują za przekazywanie na cel placówki 1% ze swego podatku. Wychowankowie Świetlicy przygotowują aktualnie inscenizację Drogi Krzyżowej, którą zaprezentują uczniom naszej szkoły podczas rekolekcji wielkopostnych.
7. Zachęcamy do pogłębiania swej wiedzy religijnej. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy” wraz z diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.
8. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnotę modlitwy. Szczególnie pozdrawiamy Gości, Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia. Wszystkim życzymy pogodnych wiosennych dni, wypełnionych wiarą w kochającego nas Boga!
9. W minionym tygodniu w Tłokini Kościelnej (diecezja kaliska) odbył się pogrzeb Śp. ks. kan. Władysława Mrozińskiego, który w latach 1966-1975 pełnił funkcję proboszcza naszej parafii. Dzisiaj na Mszy Świętej o godzinie 12.00 będziemy polecali Bożemu Miłosierdziu ks. kanonika Władysława. Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy za byłego proboszcza naszej parafii.
W naszej parafii w minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Anieli Woźniak (l. 85) i Śp. Piotra Pilewskiego (l. 47). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłych i prosimy dla nich i zmarłych z naszych rodzin o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

Pierwsza uroczystość patronalna w ciechocińskiej kolegiacie

W Uroczystość Świętego Józefa – 19 marca 2019 roku – w Ciechocinku po raz pierwszy swoje patronalne święto obchodziła Kapituła Kolegiaty Ciechocińskiej, której kanonikiem gremialnym jest nasz Ksiądz Proboszcz. Zachęcamy do lektury i obejrzenia fotogalerii: http://www.diecezja.wloclawek.pl/pl,news2,pierwsza_uroczystosc_patronalna_w_ciechocinskiej_kolegiacie,707.html#tresc_strony

Zmarł ks. kanonik Władysław Mroziński – proboszcz naszej parafii w latach 1966-1975

Zmarł ksiądz kanonik Władysław Mroziński, kapłan diecezji kaliskiej – emerytowany proboszcz Parafii Świętego Jakuba Apostoła w Tłokini Kościelnej (dekanat opatówecki) i emerytowany dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu. Ksiądz kanonik Władysław Mroziński – przed powstaniem diecezji kaliskiej – był kapłanem diecezji włocławskiej. W latach 1966-1975 pełnił funkcję proboszcza naszej parafii. Wielką pasją zmarłego kapłana była muzyka – w przeszłości był m. in. wykładowcą muzykologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Władysława Mrozińskiego odbędą się w Tłokini Kościelnej (diecezja kaliska) wg następującego porządku:

  • środa, 20 marca br.: godz. 18.30 – wprowadzenie ciała do kościoła parafialnego i różaniec; godz. 19.00 – Msza św. żałobna
  • czwartek, 21 marca br.: godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym; po Mszy św. pogrzeb na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała – 22 marca 2019 roku

 

EUCHARYSTIA O UZDROWIENIE DUSZY I CIAŁA

Parafia Ducha Świętego we Włocławku

(kościół dolny – kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy)

22 marca 2019 roku (piątek) godzina 19.00

Mszy Świętej oraz modlitwom adoracyjnym przewodniczył będzie

ojciec Marek Matyszek, klaretyn.


Bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 17.03.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 17 III 2019 roku
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – Ad Gentes

1. W Kościele w Polsce obchodzimy w tę niedzielę – pod hasłem Misjonarze mocą Ducha – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Mamy dzisiaj sposobność, by modlitwą i darem serca wesprzeć Kościół w krajach misyjnych. Zbierane przy wyjściu ze świątyni do puszek ofiary są przeznaczone na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Ad Gentes Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
2. Od dzisiejszej niedzieli, drugą część swoich praktyk duszpasterskich – które potrwają przez okres Wielkiego Postu – rozpoczyna w naszej parafii ks. diakon Wiktor Ignaczak. Witamy ponownie Księdza Diakona Wiktora i życzymy mu, aby w naszej wspólnocie – pod skrzydłami Ducha Świętego – przygotował się jak najlepiej do przyjęcia święceń prezbiteratu i pełnienia posługi kapłańskiej.
3. W tym tygodniu: we wtorek – 19 marca – Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – Patrona Kościoła powszechnego oraz Kościoła włocławskiego; w piątek – 22 marca – w dolnym kościele o godzinie 19.00 sprawowana będzie kolejna Msza Święta o uzdrowienie duszy i ciała, po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu – modlitwa uwielbienia oraz wstawiennicza; zapraszamy do wspólnej modlitwy, której przewodniczył będzie o. Marek Matyszek, klaretyn.
4. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: w każdy piątek po wieczornej Eucharystii (ok. 17.30) Droga Krzyżowa; w niedzielę – po Mszy Świętej o godzinie 16.00 (ok. 16.45) Gorzkie Żale.
5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne z kandydatami do przyjęcia w tym roku sakramentu bierzmowania.
6. W minioną niedzielę na tacę inwestycyjną (gospodarczą) złożono ofiary w wysokości 5, 350 złotych. Dziękujemy za wspieranie parafialnych działań gospodarczych. Aktualnie trwają prace przygotowawcze do wyłożenia kostką brukową alejek na cmentarzu oraz do generalnego remontu części kuchennej domu plebanijnego.
7. Dyrektor i Rada Pedagogiczna Przedszkola Publicznego nr 27 we Włocławku (Michelin, ul. Cienista 20) informują, że do 22 marca 2019 roku trwa rekrutacja. W związku z powyższym wszystkie chętne do podjęcia edukacji w przedszkolu dzieci są zaproszone do jego zwiedzania i wspólnej integracyjnej zabawy w dniu 18 marca (poniedziałek) 2019 roku od godziny 15.00.
8. Na tablicach ogłoszeń pod chórem możemy zapoznać się m. in.: z zaproszeniem Klubu Polonia Christiana we Włocławku na wykład redaktora Łukasza Karpiela pt. „Kler” i co dalej? Czy Polacy wytrwają w wierze?; wykład odbędzie się 21 marca 2019 roku (czwartek) o godzinie 19.00 w auli Muzeum Diecezjalnego przy Placu Kopernika 3 oraz zaproszeniem na Koncert pasyjny w wykonaniu Jerzego Zelnika i Baltic Neopolis Ensemble – 24 marca 2019 roku (niedziela) o godzinie 16.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku.

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Włocławskiej zaprasza na diecezjalne obchody XV Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia, które odbędą się 21marca (czwartek) w Katedrze włocławskiej oraz w Muzeum Diecezjalnym. Początek o godzinie 9.40.
Zachęcamy wszystkich do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zwanej „modlitwą orłów”, która jest modlitewnym zobowiązaniem podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach diecezji oraz na www.duchowaadopcja.pl .
9. Zachęcamy do pogłębiania swej wiedzy religijnej. Wychodząc z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy” wraz z diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.
10. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnotę modlitwy. Szczególnie pozdrawiamy Gości oraz Jubilatów i Solenizantów tego tygodnia – pośród nich dzisiejszego Solenizanta: ks. Patryka Sękowskiego, wikariusza naszej parafii. Niech Boży Duch Was bezpiecznie prowadzi po drogach codzienności. Wszystkim życzymy udanego i owocnego w dobro tygodnia!
11. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: Śp. Jakuba Kamińskiego (l. 18). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłego i prosimy dla niego i zmarłych z naszych rodzin o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10.03.2019 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 10 III 2019 roku – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. W tym tygodniu: w środę – 13 marca – 6. Rocznica wyboru papieża Franciszka, pamiętajmy w modlitwach o Ojcu Świętym; w niedzielę – 17 marca – swoje imieniny świętował będzie ks. Patryk Sękowski, wikariusz naszej parafii i katecheta w Szkole Podstawowej nr 19; Msza Święta w intencji Solenizanta sprawowana będzie w najbliższą niedzielę o godzinie 12.00. Zapraszamy na tę Eucharystię i zachęcamy do modlitwy w intencji ks. Patryka, któremu życzymy światła Ducha Świętego w życiu kapłańskim oraz dziękujemy za jego dotychczasową pracę na rzecz naszej wspólnoty parafialnej.
2. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: w każdy piątek po wieczornej Eucharystii (ok. 17.30) Droga Krzyżowa; w niedzielę – po Mszy Świętej o godzinie 16.00 (ok. 16.45) Gorzkie Żale. Przypominamy, iż Wielki Post jest czasem o charakterze pokutnym, w którym katolicy podejmują wielkopostne postanowienia (ograniczenia), nie organizują i nie uczestniczą w hucznym przyjęciach i zabawach oraz zachowują – jak w każdy piątek – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
3. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają swoje pierwsze pobłogosławione modlitewniki.
4. Dziękujemy za złożone dzisiaj na tacę ofiary. Przeznaczamy je na sprawy gospodarcze (inwestycyjne) naszej parafii.
5. Na tablicach ogłoszeń pod chórem możemy zapoznać się m. in. z zaproszeniem Klubu Polonia Christiana we Włocławku na wykład redaktora Łukasza Karpiela pt. „Kler” i co dalej? Czy Polacy wytrwają w wierze? Wykład odbędzie się 21 marca 2019 roku (czwartek) o godzinie 19.00 w auli Muzeum Diecezjalnego przy Placu Kopernika 3.
6. Zachęcamy do lektury nowego numeru tygodnika „Idziemy” wraz z diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży” – do nabycia przy wyjściu z kościoła.
7. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnotę modlitwy. Szczególnie pozdrawiamy Jubilatów i Solenizantów. Wszystkim życzymy błogosławionego tygodnia!
8. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Edwarda Końca (l. 86) i Śp. Janusza Romana Włodarczyka (l. 69). Łączymy się w modlitwie z bliskimi Zmarłych i prosimy dla nich o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ks. proboszcz Sebastian Osiński

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa