Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Kwiecień 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 29.04.2018 roku

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 29 IV 2018 roku –  V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 1. W tym tygodniu w liturgii przypadają:

– we wtorek (1 maja) – wspomnienie dowolne świętego Józefa Rzemieślnika;

– w środę (2 maja) – wspomnienie świętego Atanazego;

– w czwartek (3 maja) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej PolskiMsze Święte będą sprawowane tego dnia według porządku niedzielnego, o godzinie 12.00 Msza Święta za Ojczyznę;

– w piątek (4 maja) – wspomnienie świętego Floriana;

– w sobotę (5 maja) – wspomnienie dowolne świętego Stanisława Kazimierczyka.

Ponadto:

– I czwartek miesiąca (dzień modlitw w intencji powołanych do służby Bogu w Jego Kościele oraz o nowe liczne powołania);

I piątek miesiąca (od godziny 9.00 udamy się z posługą sakramentalną do osób chorych i starszych, od godziny 16.30 spowiedź);

I sobota miesiąca (wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi, dzień adopcji dziecka poczętego, spotkanie modlitewne Koła Żywego Różańca).

 1. Od wtorku rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Będą one się obywały przez cały miesiąc po wieczornych Mszach Świętych. Bardzo serdecznie zapraszamy do brania udziału w tym tradycyjnym polskim nabożeństwie ku czci Najświętszej Maryi Panny. Na terenie naszej diecezji – ówczesnej kujawsko-kaliskiej – wprowadził to nabożeństwo w 1859 roku biskup Jan Michał Marszewski.
 2. Z kalendarza świeckiego: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja – Święto Konstytucji 3-go Maja.
 3. Zgodnie z treścią odczytywanego dzisiaj Dekretu naszego Pasterza – Biskupa Wiesława Meringa – w najbliższy piątek (4.05) wierni przebywający na terenie diecezji włocławskiej otrzymują dyspensę od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz od zachowania pokutnego charakteru piątku.
 4. Przy wyjściu z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy” – zachęcamy do lektury, możemy też wesprzeć ofiarą Parafialną Akcję Charytatywną, która przeprowadza comiesięczną zbiórkę ofiar na bony żywnościowe i inną pomoc dla najbiedniejszych spośród nas. Dziękujemy za wsparcie.
 5. Bardzo serdecznie pozdrawiamy wszystkich naszych Parafian i Gości! Życzymy radosnych i bezpiecznych dni długiego weekendu. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy dużo światła Ducha Świętego.
 6. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Bronisława Rosiaka (l. 68) i Śp. Stefana Wieczorkiewicza (l. 84). Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 22.04.2018 roku

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 22 IV 2018 roku –  IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

 1. Dzisiejsza – IV Niedziela Wielkanocna – w Kościele nazywana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. To dzień szczególnej modlitwy o powołania. Praktykę modlitwy Kościoła w intencji powołań do stanu kapłańskiego i życia zakonnego ustanowił w 1964 roku papież Paweł VI.
  Na terenie naszej parafii znajdują się dwa formacyjne domy zakonne. Swój nowicjat (jeden z etapów przygotowujących do złożenia wieczystych ślubów zakonnych) odbywają: Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi (przy ul. Parkowej) oraz Bracia Pocieszyciele z Getsemani (przy ul. Strzeleckiej). W Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku przygotowuje się do kapłaństwa nasz parafianin – kleryk Michał Banaszewski. Pamiętajmy w modlitwie o powołanych i prośmy o nowe powołania do służby Bogu z naszej parafii.
 1. Dzisiaj na Mszy Świętej o godzinie 12.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
 2. W tym tygodniu przypadają:

– w poniedziałek – Uroczystość Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski;

– w środę – Święto Świętego Marka Ewangelisty.

 1. Zgodnie z informacją przekazaną podczas ostatniego spotkania formacyjnego, w tym tygodniu odbędą się egzaminy młodzieży, która w tym roku chce przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej (bierzmowanie) w naszej parafii. Informacji w tym zakresie udziela ks. Robert.
 2. Dziękujemy za złożone w minioną niedzielę – w ramach tacy inwestycyjnej – ofiary. Zebrano ponad 5800 złotych.
 3. Przy wyjściu z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy”. Zachęcamy do lektury.
 4. Bardzo serdecznie pozdrawiamy wszystkich naszych Parafian i Gości! Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.
 5. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Anny Modrzejewskiej (l. 76). Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

                                  ks. Sebastian Osiński, proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 15.04.2018 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 15 IV 2018 roku –  III NIEDZIELA WIELKANOCNA

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczyna się X Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który w tym roku przebiega pod hasłem „Weźmijcie Ducha Świętego” (J 20,22). Nasza parafia włącza się diecezjalne obchody Tygodnia Biblijnego. Serdecznie zapraszamy na Rekolekcje Biblijne dla wszystkich miłośników Pisma Świętego. Od poniedziałku do środy (16-18 kwietnia) o godz. 19.00 w górnym kościele sprawowane będą Msze Święte, podczas których homilie będzie głosił biblista ks. dr Marek Raszewski – opiekun Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II.
 2. Dzisiaj na Mszę Świętą o godzinie 16.00 zapraszamy wszystkich kandydatów do bierzmowania, którego w naszej parafii w tym roku – 1 czerwca – udzieli Ksiądz Biskup Wiesław Mering.
 3. Za tydzień na Mszy Świętej o godzinie 12.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają błogosławieństwo gromnic i odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
 4. Dziękujemy za złożone dzisiaj – w ramach tacy inwestycyjnej – ofiary. Dziękujemy za każdą formę troski o nasze wspólne dobro. Niebawem będzie można zapoznać się z kolejnym zakończonym etapem prac remontowych – między innymi w mieszkaniu wikariuszowskim. Dziękujemy też za dbałość o nasz cmentarz parafialny i za wspólną modlitwę w minioną niedzielę na cmentarzu.
 5. Przy wyjściu z kościoła możemy nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy”.
 6. Bardzo serdecznie pozdrawiamy wszystkich naszych Parafian i Gości! Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia polecamy Bożej opiece. W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 12.00 będziemy się modlili za ks. wikariusza Roberta Kaczmarka, który swoje imieniny świętował będzie w najbliższy wtorek (17 kwietnia).
 7. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Ireny Siedleckiej (l. 92). We wtorek (17.04) o godzinie 12.00 sprawowana będzie Msza Święta pogrzebowa za Śp. Annę Cecylię Modrzejewską (l. 76). Po Eucharystii odbędzie się eksportacja na cmentarz parafialny w Śmiłowicach. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

 

ks. Sebastian Osiński, proboszcz

MSZA ŚWIĘTA O UZDROWIENIE DUSZY I CIAŁA

 

Są rzeczy, w które trzeba uwierzyć, by je zobaczyć!

                                                                                                                                       Miguel de Cervantes

Znalezione obrazy dla zapytania uzdrowienie duszy i ciała

 

13 kwietnia 2018 roku (piątek) o godzinie 19.00

w dolnym kościele.

Eucharystii przewodniczył będzie

ojciec Marek Matyszek, klaretyn.

Bardzo serdecznie zapraszamy

do wspólnej modlitwy!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 8.04.2018 r. – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 8 IV 2018 roku

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

 1. Dzisiaj o godzinie 15.00 na naszym cmentarzu sprawowali będziemy Eucharystię za zmarłych. Msza zostanie poprzedzona koronką do Bożego Miłosierdzia, połączoną z wypominkami – które możemy jeszcze zamawiać w zakrystii lub kancelarii. Przypominamy, że nie ma dzisiaj Mszy Świętej o godzinie 16.00.
 2. Jutro będziemy obchodzili uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Zwykle uroczystość tę obchodzimy 25 marca. W tym roku, ze względu na przypadającą 25 marca Niedzielę Palmową, Zwiastowanie Pańskie świętujemy dopiero 9 kwietnia. Uroczystość ta przypomina nam o wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga.
 3. Od 9 kwietnia w naszej diecezji rozpocznie się nawiedzenie figury Świętego Michała Archanioła z cudownej groty objawień na górze Gargano we Włoszech. Ta peregrynacja rozpocznie się w naszym mieście. Jutro o godzinie 17.00 na Placu Wolności – nabożeństwo oczekiwania, po którym nastąpi procesja do Katedry. Tam o godzinie 18.00 Eucharystia pod przewodnictwem Pasterza diecezji. W naszym dekanacie figura będzie gościła od 10 do 11 kwietnia w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Księża Orioniści, jak i wszyscy duszpasterze naszego dekanatu, zapraszają we wtorek na godzinę 18.00 do kościoła przy ul. Ostrowskiej 8. Szczegółowy program uroczystości znajdziemy na tablicy ogłoszeń przed kościołem.
 4. W najbliższy piątek – 13 kwietnia – o godzinie 19.00 w dolnym kościele sprawowana będzie kolejna Msza Święta o uzdrowienie duszy i ciała, pod przewodnictwem ojca Marka Matyszka, klaretyna. Zapraszamy do wspólnej modlitwy!
 5. W przyszłą niedzielę zapraszamy wszystkich kandydatów do przyjęcia w tym roku bierzmowania na Mszę Świętą o godzinie 16.00. Po Eucharystii spotkanie informacyjno-formacyjne.
 6. W dniu wczorajszym nasz parafialny zespół Na Duchową Nutę wziął udział, w organizowanych w Łodzi przez ewangelizacyjną grupę Mocni w Duchu, warsztatach muzycznych. Dziękujemy bardzo opiekunom za włożony trud i poświęcony czas. Ten wyjazd był możliwy dzięki części środków pozyskanych z ostatniego karnawałowego balu charytatywnego.
 7. Trwają prace remontowe wewnątrz budynku plebanijnego. Rozpoczął się czwarty miesiąc tychże prac. Już niedługo będziemy mogli zapoznać się z zakończonym kolejnym etapem remontu. Dziękujemy za wszelką życzliwość. W tym miesiącu taca inwestycyjna – wyjątkowo – będzie nie w drugą, ale w trzecią dzielę miesiąca – czyli za tydzień.
 8. Przy wyjściu z kościoła możemy nabyć świąteczny numer tygodnika „Idziemy”.
 9. Bardzo serdecznie pozdrawiamy wszystkich: naszych Parafian i Gości! Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia polecamy Bogu bogatemu w miłosierdzie.
 10. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Jana Kamińskiego (l. 71) oraz Śp. Marianny Szymańskiej (l. 94). We wtorek o godzinie 13.00 odbędzie się pogrzeb Śp. Ireny Siedleckiej. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…                                                                         ks. Sebastian Osiński, proboszcz

WIGILIA PASCHALNA I REZUREKCJA

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznej liturgii Wigilii Paschalnej i Rezurekcji w naszej parafii. Fot. Aleksandra Konopka

   

NIECH ZMARTWYCHWSTAŁY PAN BŁOGOSŁAWI NAM WSZYSTKIM!

 

Jezu, któryś wszedł przez zamknięte drzwi,

wejdź do domu duszy mojej.

Jezu, któryś spotkał uczniów na drodze,

spotkaj i mnie na drodze żywota tego.

Jezu, któryś rozpalił im serca swoimi słowy,

rozpal i moje serce ostygłe.

Jezu, któryś się dał poznać po łamaniu chleba,

daj mi Cię poznać w Najświętszej Komunii.

Jezu, któryś obiecał Ducha Świętego

swoim uczniom,

poślij i mnie od Ojca tego Ducha Pocieszyciela.

Jezu zmartwychwstały, ożyw dusze nasze!

(Akatyst)

Niech Chrystus Zmartwychwstały będzie Waszą mocą!

Z pamięcią w modlitwie          

ks. Sebastian, ks. Robert i ks. Dionizy     

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiwa