Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Miesięczne archiwum: Październik 2017

O UROCZYSTOŚCI LITURGICZNEGO WPROWADZENIA NOWEGO KSIĘDZA PROBOSZCZA W MEDIACH…

    Składamy serdeczne podziękowania Kierownictwu i Operatorom Telewizji Kujawy oraz Włocławskiego Portalu Internetowego www.q4.pl za przygotowanie relacji z Uroczystości liturgicznego wprowadzenia Księdza Sebastiana Osińskiego w posługę proboszcza naszej parafii.

Fotorelacja oraz materiał dźwiękowy:

http://q4.pl/?id=27&g=120310507

http://www.kujawy.info/puls-miasta/nowy-proboszcz-parafii-w-michelinie/

 

Galeria – fot. Aleksandra Konopka:

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

OGŁOSZENIA PARAFIALNE –  29 X 2017 roku

UROCZYSTOŚĆ ROCZNICY POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA WŁASNEGO

  1. W miniony piątek i sobotę nasz Parafialny Zespół Dziecięcy NA DUCHOWĄ NUTĘ brał udział w X Oriońskim Festiwalu Piosenki Religijnej DEO GRATIAS, odbywającym się w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Włocławku. Gratulujemy naszemu zespołowi zdobycia Nagrody Specjalnej i dziękujemy, że tak pięknie wpisuje się w nasze życie parafialne i godnie nas reprezentuje!
  2. Do wtorku (włącznie) ostatnie wspólne październikowe modlitwy różańcowe – po wieczornych Mszach św. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 12.00 rozwiązanie konkursu różańcowego dla dzieci. Zwycięzcom gratulujemy pobożności i wytrwałości. Rodzicom – opiekunom dziękujemy za troskę i wychowawczą odpowiedzialność.
  3. Przed nami piękny i refleksyjny czas. Przygotowujemy się do Uroczystości Wszystkich Świętych (1 listopada) i do Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada). Pamiętajmy o modlitwie wypominkowej. Można zamawiać wypominki: tzw. jednorazowe – odczytywane na cmentarzu podczas procesji 1 listopada oraz wypominki całoroczne – modlimy się nimi przed poszczególnymi Mszami świętymi w każdą niedzielę roku. Kartki wypominkowe znajdują się pod chórem. Wypominki możemy zamawiać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii.
  4. Porządek nabożeństw 1 listopada: 7.30 – Karmel (Msza św.), 9.00 – kościół (Msza św.), 12.00 – cmentarz (procesja i Msza św.). Ofiary złożone tego dnia na tacę i do puszek są przeznaczone na WSD we Włocławku.
  5. Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: wzbudzenie intencji jego otrzymania; bycie w stanie łaski uświęcającej; wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu; przyjęcie w tym dniu Komunii Św.; odnowienie naszej jedności z Kościołem poprzez odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
  6. Dzisiaj po wszystkich Msza świętych (przy wyjściu ze świątyni) możemy poprzeć obywatelski projekt ustawy, która ma na celu zatrzymanie zabijania chorych nienarodzonych dzieci. Podpisać się pod nim może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Potrzebny jest numer PESEL.
  7. W tym tygodniu I piątek miesiąca. Z posługą sakramentalną do chorych udamy się od godziny 9.00. Spowiedź święta od godziny 16.00. W sobotę – 4 listopada – wspomnienie liturgiczne św. Karola Boromeusza, biskupa. To także I sobota miesiąca. Comiesięczna modlitwa i spotkanie Koła Żywego Różańca od godziny 16.15 w dolnym kościele.
  8. Parafialna Akcja Charytatywna przeprowadza dzisiaj przed kościołem zbiórkę ofiar na rzecz najbardziej potrzebujących spośród nas. Dziękujemy za wsparcie i złożone ofiary.
  9. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy pokoju w sercu oraz zdrowia.
  10. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby Zmarłych: Henryka Skoczylasa (l. 67), Oliwiera Węgrzynowskiego (l. 8) i Tomasza Daniela Tuchorskiego (l. 31). Wieczny odpoczynek…

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2017 roku

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2017 roku
1. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w dniu wczorajszym odbyła się uroczystość wprowadzenia w urząd naszego nowego Proboszcza – Księdza Sebastiana Osińskiego. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy zespołowi muzycznemu, liturgicznej służbie ołtarza i wszystkim osobom zaangażowanym.
2. Dzisiaj na Mszy świętej o godzinie 12.00 będziemy dziękowali za kierowanie parafią przez ponad 22 lata naszemu dotychczasowemu Proboszczowi – Księdzu Kanonikowi Dionizemu Lewandowskiemu. Niech Bóg błogosławi Księdzu Kanonikowi – od wczoraj rezydentowi – na dalsze lata bycia z nami. Bóg zapłać!
3. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej. Różaniec – w październiku – zawsze po wieczornej Mszy świętej. Dzieci zbierają konkursowe kartki różańcowe.
4. Przygotowujemy się do Uroczystości Wszystkich Świętych i do Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Pamiętajmy o modlitwie wypominkowej. Wypominki to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku.
Kartki wspominkowe znajdują się pod chórem. Wypominki możemy zamawiać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii.
5. W najbliższą sobotę, tj. 28 października w dolnym kościele o godzinie 9.00 sprawowana będzie Eucharystia z udziałem Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej.
Tego dnia również Pensjonat i Klub Jeździecki „Michelin” organizuje tradycyjne święto ku czci św. Huberta, czyli tzw. „Hubertusa”. O godzinie 13.00 sprawowana będzie przed naszym kościołem Msza święta polowa – z udziałem jeźdźców i koni. Około godziny 15.00 na łąkach za rzeką (w Nowej Wsi) planowana jest „gonitwa za lisem”. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i zabawy.
6. W sobotę – 28 października – Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego. To wspólna uroczystość dla wszystkich kościołów, które zostały konsekrowane.
Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów.
7. W tym tygodniu odbył się pogrzeb Śp. Jadwigi Sikorskiej. Wieczny odpoczynek…

Nowy Proboszcz w Michelinie

Z dniem 21 października 2017 roku Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering mianował nowym Proboszczem naszej parafii Ks. dr. Sebastiana Osińskiego.

Nasz dotychczasowy Proboszcz – Ks. kanonik Dionizy Lewandowski – przechodzi na emeryturę, jednakże – z czego bardzo się cieszymy – pozostaje pośród nas jako rezydent.

Ksiądz kanonik Dionizy Lewandowski posługę proboszcza pełnił w naszej parafii od 19 kwietnia 1995 roku. Na przestrzeni ponad 22 lat jego pracy m. in. została ukończona budowa naszej świątyni, wyposażono jej wnętrze oraz zatroszczono się o jej otoczenie. Jesteśmy wdzięczni Księdzu Kanonikowi za ogrom jego pracy.

Liturgicznego wprowadzenia naszego nowego Proboszcza – Księdza Sebastiana – dokona Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering podczas Eucharystii sprawowanej w naszej świątyni w najbliższą sobotę – 21 października o godzinie 18.30. Na uroczystość przybędzie także Biskup Pomocniczy Stanisław Gębicki.

W najbliższą niedzielę – 22 października – na Mszy świętej o godzinie 12.00 będziemy dziękowali Bogu za osobę Ks. Proboszcza kanonika Dionizego oraz jemu samemu wyrazimy szczerą wdzięczność.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian oraz Przyjaciół Parafii Ducha Świętego we Włocławku (Michelinie) do wspólnej modlitwy i świętowania.

Poniżej zamieszczamy biogram Ks. Proboszcza Sebastiana Osińskiego, który związany jest z naszą parafią od początku pełnienia przez niego posługi kapłańskiej, tj. od 2004 roku.

 

 

KSIĄDZ SEBASTIAN OSIŃSKI

zdjecie

Urodził się 22 lipca 1979 roku w Lipnie, jako trzeci syn Marii z d. Kowalska i Henryka Osińskich. Posiada dwóch starszych braci: Radosława i Przemysława. W latach 1986-1994 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Kikole. W latach 1994-1998 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Skępem – profil pedagogiczny. W 1998 roku zdał egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 6 czerwca 2004 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa. W 2004 roku uzyskał również stopień naukowy magistra teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z dniem 30 czerwca 2004 roku Biskup Włocławski skierował go do pracy w Parafii Ducha Świętego we Włocławku – Michelinie. W parafii tej pracował przez dwa lata, nauczając jednocześnie katechezy w Gimnazjum nr 12. W drugim roku pracy w Michelinie pełnił również funkcję dyrektora Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Świetlica Oratorium, działającej przy Parafii Ducha Świętego.

Od września 2006 roku biskup Wiesław Alojzy Mering skierował go na studia specjalistyczne na Wydziale (wówczas Instytucie) Prawa Kanoniczego Świętego Piusa X w Wenecji. Studia te ukończył w czerwcu 2009 roku. Zgodnie z uchwałą Rady Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z 22 września 2009 roku dyplom ukończenia tychże studiów wyższych uznano za równorzędny z dyplomem magisterskim i tytułem zawodowym magistra prawa kanonicznego nadawanym przez polskie uczelnie. Od roku akademickiego 2009/2010 rozpczął cykl studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Od 30 sierpnia 2009 roku został skierowany do pracy w Sądzie Kościelnym Diecezji Włocławskiej oraz w Parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku (jako wikariusz w wymiarze ½ etatu). 1 lipca 2010 roku zamieszkał ponownie w Parafii Ducha Świętego we Włocławku – Michelinie, w charakterze rezydenta.

Rada Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nadała mu 2 czerwca 2015 roku stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo kanoniczne, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Wkład biskupów włocławskich w recepcję norm Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku, napisanej pod kierunkiem ks. prof. UKSW dr. hab. Janusza Gręźlikowskiego.

Z dniem 14 grudnia 2016 roku został mianowany ponownie wikariuszem Parafii Ducha Świętego we Włocławku – na okres do czerwcowych zmian personalnych, z możliwością dalszego przedłużenia. Z dniem 1 lipca 2017 roku uzyskał przedłużenie niniejszej funkcji. Decyzją Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa z dniem 21 października 2017 roku został mianowany proboszczem Parafii Ducha Świętego we Włocławku.

Od 7 września 2009 roku pełni funkcję sędziego diecezjalnego w Sądzie Kościelnym Diecezji Włocławskiej. Od 3 lutego 2010 roku jest kapelanem Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. 5 lutego 2010 roku został powołany przez biskupa Wiesława Alojzego Meringa w skład, współpracującego z TVKujawy, zespołu redakcyjnego Włocławskiego Magazynu Katolickiego. Od 29 lipca 2015 roku jest członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, a od 2016 roku Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

 

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa