Parafia Rzymskokatolicka
Ducha Świętego we Włocławku (Michelin)

Parafia

I KOMUNIA ŚWIĘTA

KOCHANI RODZICE DZIECI PIERWSZOKOMUNIJNYCH!

W związku z rozwijającą się sytuacją pandemiczną w naszym kraju, pragnę poinformować iż termin I Komunii Świętej ULEGA ZMIANIE!
I KOMUNIA ŚWIĘTA ODBĘDZIE SIE W OSTATNIĄ NIEDZIELĘ WRZEŚNIA – 27 WRZEŚNIA 2020 R. O GODZ. 10.30.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 5.04.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 5 IV 2020 roku – NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Już pierwszy jego dzień wygląda inaczej niż w poprzednich latach. Nie ma wiernych (w liturgii może uczestniczyć tylko pięć osób), nie ma procesji z palmami, nie ma konkursu dla dzieci na najpiękniejszą palmę… Jest natomiast złożona w Bogu nadzieja i duchowa łączność z naszymi Parafianami oraz Sympatykami parafii!
  Liturgia Triduum Paschalnego
  : Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty będzie odbywała się – zarówno w kościele parafialnym, jak i w kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych – bez udziału wiernych. Wiele osób chciałoby w tej liturgii uczestniczyć (wiele osób o tę liturgię pyta w ostatnim czasie). Ze względu na ograniczenia do pięciu osób, niemożliwym byłoby dla nas – duszpasterzy – zdecydować, którzy wierni mogliby wziąć udział, a którzy nie. Dlatego też prosimy o zrozumienie, iż liturgia ta będzie sprawowana bez udziału wiernych. Jest to dla nas bardzo trudne i bolesne. My, księża, również nie możemy wziąć udziału w wielkoczwartkowej Mszy Świętej Krzyżma w Katedrze, gdzie każdego roku odnawialiśmy nasze przyrzeczenia kapłańskie. Nabożeństwa Triduum Paschalnego będziemy starali się transmitować poprzez Internet.
  W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie Mszy Świętej i procesji rezurekcyjnej o godzinie 6.00.
 2. W najbliższą środę – 8 kwietnia – swoje imieniny będzie świętował Ks. Kan. Dionizy Lewandowski. Dzisiaj o godzinie 12.00 oraz w środę o godzinie 17.00 będzie sprawowana Eucharystia w intencji Czcigodnego Solenizanta, któremu życzymy wielu łask od Pana Boga i pokoju ducha!
 3. Nasza świątynia jest otwarta w godzinach: 9.00-17.00. W Wielką Sobotę w ciągu dnia będzie istniała możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego wystawionego w tradycyjnym Grobie Pańskim (Prosimy o nieprzekraczanie limitu 5 osób w świątyni jednorazowo).
 4. Zapraszamy do skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej. Od poniedziałku do soboty, w godzinach 12.00-13.00 i 15.00-16.00, pełnimy w górnej świątyni dyżury spowiednicze.
  Od poniedziałku do czwartku w tych godzinach będzie również możliwość przyjęcia Komunii świętej. (Zgodnie z prawem kanonicznym w Wielki Piątek Komunii św. można udzielić poza liturgią tylko chorym, którzy o to poproszą, zaś w Wielką Sobotę można udzielać Komunii św. poza liturgią jedynie jako Wiatyku).
 5. Wykaz intencji mszalnych na dany tydzień znajduje się na stronie internetowej parafii oraz na tablicy ogłoszeń przed kościołem. Wszystkie zamówione i wyznaczone intencje mszalne są sprawowane w normalnych terminach. Codzienne Msze święte o godzinie 17.00 sprawowane są w dolnej świątyni. Msze święte popołudniowe, niedzielna Suma o godzinie 12.00 oraz codzienna modlitwa różańcowa o godzinie 20.30 są transmitowane na profilu Facebook naszej parafii: https://www.facebook.com/Parafia-Ducha-Świętego-we-Włocławku-Michelin-317622252349344/.
 6. W związku tym, iż w tym roku w Wielką Sobotę nie będzie w świątyni błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny, tzw. „święconka” powinna mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła osoba wierząca. Nie używa się wody święconej. Tekst modlitwy błogosławieństwa zostanie udostępniony po niedzieli na stronie internetowej naszej parafii.
 7. Jeśli istnieje jakakolwiek potrzeba pomocy z naszej strony (np. w zrobieniu zakupów), bardzo serdecznie prosimy o kontakt. Nie zapominamy także o osobach, które korzystały do tej pory z wsparcia naszej Parafialnej Akcji Charytatywnej. Podstawowe fundusze na bony żywnościowe i inne rodzaje wsparcia zyskiwaliśmy z przeprowadzanych w każdą ostatnią niedzielę miesiąca zbiórek datków. W związku z tym, iż od kilku tygodni nie gromadzą się w świątyni wierni, nie możliwym było pozyskanie niniejszych środków. Nie możemy jednak pozostawić osób potrzebujących bez wsparcia – szczególnie na czas świąt. Dzięki pomocy Caritas naszej diecezji będziemy mogli – wraz z księdzem Patrykiem i księdzem Jakubem – rozwieść po niedzieli paczki żywnościowe do osób (rodzin), które – zdaniem zespołu Parafialnej Akcji Charytatywnej – najbardziej potrzebują wsparcia.
 8. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom (rodzinom), które w ostatnim czasie – z własnej inicjatywy – złożyły ofiarę na rzecz funkcjonowania parafii. Zdając sobie sprawę z faktu, iż wszystkim nam jest ciężko, w żaden sposób nie sygnalizowaliśmy rzeczywistej potrzeby wsparcia finansowego parafii, nie eksponowaliśmy nigdzie numeru konta parafialnego (które od lat – od początku powstania strony internetowej naszej parafii – pozostaje umieszczone w tym samym miejscu), mimo to nie pozostaliśmy niezauważeni. Z całego serca dziękujemy imiennym i bezimiennym Ofiarodawcom!
 9. W związku z utrudnieniami kolportażu prasy, tygodnik Idziemy w czasie pandemii dostępny jest tylko w wersji elektronicznej. Można go nabyć pod adresem: https://eprasa.pl/news/idziemy . Zachęcamy do lektury.
 10. Życzymy wszystkim głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Niech zewnętrzne trudności nie uniemożliwią nam odkrywania Boga obecnego pośród nas!

 ks. Sebastian Osiński, proboszcz

DROGA KRZYŻOWA

 

Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian oraz Sympatyków do duchowej łączności podczas Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które będzie transmitowane na żywo na profilu facebook o godz. 17.30.

RÓŻANIEC – ŚW. JAN PAWEŁ II

W związku z  przypadającą dziś 15 rocznicą śmierci Papieża Polaka, modlitwa różańcowa w naszej parafii odbędzie się o godz. 17.30 sprzed pomnika św. Jana Pawła II znajdującego się na placu kościelnym. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian oraz Sympatyków do duchowej łączności i modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Modlitwa różańcowa będzie transmitowana na żywo na parafialnym facebooku.

MODLITWA RÓŻAŃCOWA Z MICHELINA W ŁĄCZNOŚCI Z CAŁĄ DIECEZJĄ

MODLITWA RÓŻAŃCOWA

W NIEDZIELĘ PALMOWĄ

5 kwietnia 2020 roku godzina 20.30.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – arcybiskup Stanisław Gądecki – od pierwszych dni zagrożenia epidemiologicznego w Polsce prosił, by księża i osoby życia konsekrowanego każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji ustania epidemii, a także w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, oraz o pokój serc i łaskę nawrócenia. W tym samym czasie w swoich domach mają spotykać się na modlitwie rodziny.

Księża naszej parafii początkowo spotykali się na wspólnej modlitwie w kaplicy Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi przy ul. Parkowej. Po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń nasi duszpasterze spotykają się każdego dnia w trzyosobowym składzie – ks. Sebastian, ks. Patryk i ks. Jakub – w kościele parafialnym i modlą się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Podjęta została inicjatywa udostępniania tej modlitwy on-line – na profilu Facebook naszej parafii: https://www.facebook.com/Parafia-Ducha-Świętego-we-Włocławku-Michelin-317622252349344/.

W Niedzielę Palmową – 5 kwietnia – modlitwa ta będzie transmitowana w łączności z całą diecezją, poprzez udostępnienie jej na profilu Facebook Diecezji Włocławskiej: https://www.facebook.com/DiecezjaWloclawska/.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 29.03.2020 ROKU

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 29 III 2020 roku – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 1. Od dzisiejszej niedzieli zasłoniliśmy tradycyjnie w świątyniach krzyże. Za tydzień Niedziela Palmowa – rozpoczynająca Wielki Tydzień. Będzie to niewątpliwie zupełnie inny Wielki Tydzień niż dotychczas – wielki również w swej trudności, ponieważ bez udziału Wiernych. To dla nas, duszpasterzy, także bolesne doświadczenie, ale tym bardziej mobilizujące do pamięci modlitewnej o naszych Wiernych. Będziemy starali się transmitować nabożeństwa Wielkiego Tygodnia poprzez Internet.
 2. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami nie możemy sprawować liturgii z udziałem więcej niż 5 wiernych. Pierwszeństwo w uczestnictwie (zgodnie z zaleceniami naszego biskupa Wiesława Meringa) mają osoby zamawiające intencję mszalną. Wszystkie zamówione i wyznaczone intencje mszalne są sprawowane w normalnych terminach. Istnieje możliwość uczestniczenia w Eucharystii poprzez transmisję internetową. Msze święte od poniedziałku do soboty o godzinie 17.00 i niedzielna Suma o godzinie 12.00 są transmitowane na profilu Facebook naszej parafii: https://www.facebook.com/Parafia-Ducha-Świętego-we-Włocławku-Michelin-317622252349344/.
 3. Nasza świątynia – kruchta górnego kościoła – jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.00-17.00; w niedziele od godziny 8.30 do godziny 17.00. Codzienne Msze święte popołudniowe o godzinie 17.00 sprawowane są w dolnej świątyni – wejście z tyłu kościoła (przez zakrystię).
 4. Wielki Post, to czas przygotowania swego serca do spotkania ze Zmartwychwstałem Panem. Zapraszamy do skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej. Od poniedziałku do soboty, w godzinach 12.00-13.00 i 16.00-17.00, pełnimy w górnej świątyni dyżury spowiednicze, istnieje również możliwość przyjęcia w tym czasie Komunii Świętej.
 5. Jeśli istnieje jakakolwiek potrzeba pomocy z naszej strony (np. w zrobieniu zakupów), bardzo serdecznie prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 54 235 52 17). W każdy wieczór o godzinie 20.30 przed Najświętszym Sakramentem odmawiamy – ks. Sebastian, ks. Patryk i ks. Jakub – modlitwę różańcową, wraz z Apelem Jasnogórskim. Modlitwa ta jest sprawowana w intencji ustania epidemii, w intencji bezpieczeństwa i siły ducha naszych Parafian oraz Sympatyków michelińskiej parafii. Tę modlitwę również transmitujemy przez Internet.
 6. W związku ograniczeniem możliwości uczestnictwa wiernych w zbiorowej modlitwie, zostały odwołane tegoroczne nabożeństwa wielkopostne – Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale oraz I-piątkowe odwiedziny osób chorych i starszych w domach. W każdym nagłym i poważnym przypadku udajemy się do chorych z posługą sakramentalną!
 7. W kruchcie górnego kościoła jest wyłożona prasa katolicka – zachęcamy do zabierania jej do domu.
 8. Pozdrawiamy bardzo serdecznie wszystkich Parafian oraz Sympatyków. Pamiętamy o Was!
 9. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: Śp. Małgorzaty Janiny Głodek (l. 66) i Śp. Janiny Rydlewskiej (l. 90). Łączymy się w modlitwie z bliskimi zmarłych – prosząc Pana Boga o umocnienie i pociechę. Dla zmarłych modlimy się o chwałę Nieba. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

Duszpasterze Parafii Ducha Świętego we Włocławku

CZAS ŁASKI I MIŁOSIERDZIA

 

Trwa Wielki Post, okres w roku liturgicznym, gdzie w sposób szczególny skupiamy swoją uwagę na Krzyżu Chrystusa i Jego Męce. To również sprzyjający czas do przemiany ludzkich serc i kształtowaniu sumień. 

Duszpasterze Parafii Ducha Świętego serdecznie zachęcają do dobrego przygotowania się do Świąt Wieklanocnych. W tym celu proponujemy Naszym Parafianom, Gościom oraz Sympatykom możliwość korzystania z sakramentów świętych oraz przeznaczenia swojego wolnego czasu na indywidualną modlitwę.

Spowiedź codziennie – w górnym kościele –  od poniedziałku do soboty:

 • od godz. 12.00 do godz.13.00 
 • od godz. 16.00 do godz. 17.00

Po spowiedzi możliwość przyjęcia Eucharystii.

Świątynia parafialna – kruchta górnego kościoła – jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach:

 • od godz. 9.00 do godz. 16.30;

w niedziele:

 • od godziny 8.30 do godziny 17.00.

Serdecznie zachęcamy do owocnego przygotowania się do Świąt Wielkiej Nocy!

 

ZARZĄDZENIE

Włocławek, 25 marca 2020 r.

L.dz. 379/2020

ZARZĄDZENIE

w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii

W związku z trwającym stanem epidemii i najnowszymi zarządzeniami organów państwowych oraz w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 marca br., Wskazań Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca br. oraz Komunikatu przewodniczącego KEP z dnia 24 marca br., z dniem dzisiejszym zarządzam dla Diecezji Włocławskiej, co następuje:

Sprawowanie sakramentów i innych nabożeństw

 1. Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Na liturgię wierni winni wchodzić jedynie przez drzwi zakrystii lub inne boczne wejście. Poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte.

 2. Jeśli przewidziano Mszę św. koncelebrowaną, to w celu umożliwienia uczestnictwa w niej przedstawicielom rodzin zamawiających każdą z intencji należy rozważyć odprawienie osobnych celebracji. Praktyka ta nie jest możliwa w dniach Triduum Paschalnego.

 3. W domach zakonnych w celebracjach uczestniczyć mogą jedynie mieszkańcy domu, bez udziału osób postronnych.

 4. Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej, zarówno w kościele, jak i na cmentarzu. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.

 5. Msza pogrzebowa ma być celebrowana w dniu pogrzebu rano w kościele parafialnym (lub za zgodą rodziny w innym uzgodnionym czasie), jedynie w obecności rodziny (maksymalnie do 5 osób), bez trumny z ciałem i bez urny z prochami zmarłego.

 6. Należy używać wyłącznie trzeciej formy pogrzebu, czyli stacji przy grobie, bez konduktu i bez wchodzenia do kaplicy cmentarnej.

 7. Odwołane zostają wszystkie inne celebracje i nabożeństwa okresowe odprawiane w kościołach z udziałem wiernych, w tym Drogi Krzyżowe i Gorzkie Żale.

 8. Udzielanie sakramentu pojednania i pokuty:

  1. Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.

  2. Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.

  3. Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.

  4. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody.

  5. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne.

 9. Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią, z wyjątkiem:

  1. Wielkiego Piątku, kiedy to Komunii św. można udzielić poza liturgią tylko chorym, którzy o to poproszą.

  2. Wielkiej Soboty, kiedy można udzielać Komunii św. poza liturgią jedynie jako Wiatyku.

 10. Celebracja sakramentu małżeństwa powinna odbywać się tylko z udziałem narzeczonych i świadków.
 11. Zaleca się przełożenie planowanych chrztów na czas po ustaniu epidemii. Jeżeli jednak chrzest święty miałby być udzielony, to tylko poza Mszą świętą, przy udziale rodziców i chrzestnych. Jeżeli danego dnia jest więcej chrztów – nie należy organizować chrztów zbiorowych, ale udzielać chrztu pojedynczo w odpowiednich odstępach czasowych. W liturgii chrzcielnej wodę należy każdorazowo zmienić i poświęcić. Nie można używać wody wcześniej poświęconej.

Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej

 1. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).

 2. Dalsze decyzje zostaną podjęte w zależności od zarządzeń władz państwowych, co do przedłużenia bądź odwołania stanu epidemii.

 3. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby.

Zasady pełnienia posługi duszpasterskiej w Wielkim Tygodniu na terenie Diecezji Włocławskiej zostaną określone oddzielnym dokumentem.

Pozostają w mocy pozostałe przepisy wprowadzone Zarządzeniem w związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce z dnia 21.03.2020 roku (L.dz. 371/2020), które nie zostały zmienione niniejszym dekretem.

Wyrażam wdzięczność kapłanom za ich posługę w niełatwych okolicznościach epidemii, osobom życia konsekrowanego za ich nieustającą modlitwę, a wszystkim wiernym za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń.

Wszystkich zachęcam do głębokiego przeżycia ostatnich tygodni Wielkiego Postu, do gorliwej modlitwy, a zwłaszcza do ofiarowania cierpienia fizycznego i duchowego w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa.

Ks. Artur Niemira +Wiesław Mering

Kanclerz Kurii Biskup Włocławski

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiwa